Снимка: БГНЕС
fallback

Докато Русия и Украйна навлизат в третата година на война, а конфликтът между Израел и Хамас заплашва да се разпространи в целия Близък изток, страните от Балканите, както и някои от Европа, обмислят да въведат отново задължителната военна служба.

Почти едновременно Белград, Загреб и Прищина обявиха връщането на задължителната военна служба, а същата тема се обсъжда в Париж и Берлин.

Игор Новакович, изпълнителен директор на Центъра за международни отношения и сигурност (Фонд ИСАК), смята, че войната в Украйна явно е променила представата за армията не само на Балканите.

"Този конфликт показа, че същността на цялата война е в числеността на армията и артилерията.

"Мисля, че всички разбраха, че са необходими обучени кадри, защото ако нямаш сухопътни сили или, както се казва, ботуши на земята , въпросът е дали можеш да се защитиш в една хипотетична война", обясни Новакович пред Би Би Си Сърбия.

Задължителната военна служба отново е предмет на интерес заради попълването на военния състав, защото от години се говори, че голям брой хора напускат професионалната армия.

"Това очевидно е проблем, защото не е достатъчно заплатите да са добри и сигурни, а трябва да се осигури и конкретна кариера на тези хора, което вероятно е било проблематично", допълва Новакович.

Докато по времето на бивша Югославия за някои е било престижно да се присъединят към тогавашната национална армия и дори е било прието да се организират големи изпращания на новобранците, в последно време хората са разделени по този въпрос, според различни проучвания.

В миналото хората са служили в Югославската народна армия (ЯНА) 15 месеца, след това една година, а според инициативите в Сърбия, Косово и Хърватия този вид задължение ще трае много по-кратко.

Понастоящем в нито една страна от бивша Югославия няма задължителна военна служба.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

257

Анонимен

преди 3 месеца

Белград, Загреб и Прищина... Ясно.. Сърби, хървати и шиптъри искат да си спомнят добрите стари времена, когато се клаха взаимно... И изобщо не подозират, че страните им са на магистралата за наркотици към З. Европа. Да, бе.. Защото ако има един евреин или палестинец, който да иде там - 100% е ненормален. И какво остава? Бежанци, война или нещо, което да носи пари? Наркотици? То албанците и сега ги дърпат конците - поне да се подпират пъдарите на нови калашници, че тия от Тито вече изгниха.

256

Анонимен

преди 3 месеца

В Хърватия жените ще служат ли или конвенцията от Истанбул не разрешава? Уж нямало дискриминация към мъжете, а всъщност има, имало е и ще има.

255

Анонимен

преди 3 месеца

За добрата подготовка са нужни поне 18 месеца казарма, а за някои войски като флота и повече. После всяка година запас.

fallback