Снимка: БГНЕС

От края на март румънците и българите, пътуващи по въздух, ще могат да влизат в ЕС без паспортни проверки. По суша всичко ще остане по старому - поне до есента. Това се казва в статия на австрийския вестник „Клайнен цайтунг“.

Министерството на вътрешните работи във Виена вече потвърди също така, че Австрия се е отказала от правото си на вето върху присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство при пътуване по въздух (Schengen Air). По-конкретно, налице е правно обвързващ текст, по който и трите държави са постигнали съгласие през последните дни, заяви говорител на Министерството на вътрешните работи пред вестник „Клайне цайтунг“.

„И трите австрийски условия бяха включени в правно обвързващия документ“. Сега документът ще бъде предаден на испанското и белгийското председателство на Съвета на Европейския съюз; необходимо е само решението на 27-те правителства на ЕС. С оглед на досегашната история това е равносилно на официален акт.

Това означава, че румънците и българите, пътуващи по въздух, могат да влизат в ЕС без паспортен контрол. Тъй като разписанията на международните полети ще бъдат променени в края на март (или през есента), не е възможно това да бъде отменено по-рано. Нищо няма да се промени за сухопътните пътувания - поне до есента. На сухопътните граници на България и Румъния с други държави от ЕС (Гърция, Хърватия, Унгария) пътниците ще продължат да бъдат проверявани.

Австрия поставя три условия за присъединяването на двете страни към Шенгенската зона: На първо място, трябваше да се увеличи финансирането на Фронтекс за надеждна защита на външните граници на България и Румъния и на второ място, трябваше да има повече проверки по сухопътните граници, отколкото досега. Двете държави трябва също така да приемат обратно незаконно търсещите убежище лица от Афганистан и Сирия, които са били задържани в Австрия, но са пътували до Европа през двете държави, се казва в статията на „Клайне цайтунг“, цитирана от БГНЕС.

На 8 декември 2022 г. на заседанието на Съвета на ЕС по вътрешни работи и правосъдие в Брюксел молбите на България и Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство бяха отхвърлени с гласовете на Австрия и Нидерландия.

Австрийските власти, на фона на притока на мигранти в страната, многократно повтаряха, че Шенгенската система не работи и приемането на нови членове в зоната е невъзможно. Визовият контрол по вътрешните граници беше отменен за граждани на държави, които са членки на Шенгенската зона. Понастоящем тя включва 27 държави, 23 от които са членки на Европейския съюз.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase