Снимка: БГНЕС
fallback

Комисарят по енергетиката Кадри Симсон обяви във вторник план за действие за основен ремонт на 40-годишната електрическа инфраструктура на Европейския съюз, за да отговори на новите нужди от възобновяема енергия, докато се ускорява енергийният преход, предаде БНР като цитира Ройтерс.

Електрификацията на транспорта заедно със свързването към енергийния пазар на ЕС на нови офшорни вятърни и соларни паркове са сред безбройните проекти, планирани за следващите години.

Комисията очаква търсенето на електроенергия в ЕС да нарасне с 60% от тази година до 2030 г.

Мрежите ще трябва да бъдат приспособени към една по-цифровизирана, децентрализирана и гъвкава система с милиони покривни слънчеви панели, термопомпи и местни енергийни общности, които споделят своите ресурси, повече енергия, произвеждана от възобновяеми източници в морето, повече електрически превозни средства за зареждане и нарастващи потребности от производство на водород.

"Мрежите също така ще трябва да интегрират голям дял от променлива възобновяема енергия. Мрежите трябва да се адаптират към по-децентрализирана, дигитализирана и гъвкава система с милиони слънчеви панели на покрива и местни енергийни общности, споделящи ресурси", посочва ЕК в предложения план.

Комисията каза, че трансграничната инфраструктура между държавите членки трябва да се удвои през следващите седем години. ЕК изчислява, че общо 584 милиарда евро ще трябва да бъдат изразходвани за надстройките в европейската енергийна мрежа.

Във ватове това означава увеличение от 64 гигавата (GW) до 2030 г. на трансграничния пренос с първоначална цел за добавяне на 23 GW до 2025 г. Ройтерс отбеляза, че 27-членният единен блок разполага с трансгранични захранващи конектори в размер на 93 GW.

Комисията също така обяви 166 нови проекта от общ интерес (PCI), като по-голямата част от тях са в областта на електроенергията и водорода. Попадането в списъка е предпоставка за кандидатстване на проекти за европейско финансиране през 2024 г.

"Наличието на подходяща инфраструктура е последното парче от пъзела", посочи Кадри Симсон пред репортери.
Половината от проектите ще модернизират и ше свържат по-добре електрическите мрежи и ще добавят нови съоръжения за съхранение на енергия, както и ще обхванат 12 офшорни проекта в Северно море, Балтийско море и Атлантическия океан.

"Имаме много обезпокоителен опит с процеси, протичащи в продължение на 10 години", отбеляза пред Ройтерс неназован служител, като добави: "Някой трябва да изгради тези неща, за които продължаваме да говорим, и да обедини тези заинтересовани страни. Стандартизацията е добра тема, ако има добро разбиране, така че 2500 електроразпределителни компании да не изобретяват колелото една по една".

Същия европейски представител посочи, че изпълнението на плана за общата електропреносна мрежа трябва да започне след 18 месеца.

Леонхард Бирнбаум, президент на индустриалната група Eurelectric, нарече плана "отлична първа стъпка".
"Въпреки това все още има място за подобрение. Европейските мрежи са изправени пред нарастващ брой заплахи от по-чести екстремни метеорологични явления. Ето защо този план за действие трябва да признае необходимостта от повече адаптиране към климата", посочи той, цитиран от Ройтерс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Анонимен

преди 6 месеца

Тези искат децантрализация, а случайно попаднали в национална електрическа компания, централизират. Явно целта е да сринат нашата енергетика и всички мълчат.

16

Анонимен

преди 6 месеца

Тая със слънчевите панели я оставете: България реално ще произвежда ток от тях в най-добрия случай от края на май (дотогава времето ще е дъждовно) до края на октомври - т.е. 5 месеци,при слънчев месец май - 6 месеци, но само през деня,а останалото време? 'Перките' изискват вятър, но такъв има по морския бряг и в Добруджа.В останалите области на БГ как ще се въртят? Изходът е един - АЕЦ,но Дебелият Милиционер го изпусна, а мин. Тагарев и НС продадоха реакторите на Украйна! Ние сме за пребиване!

15

Анонимен

преди 6 месеца

Ще им плащаме фотоволтаиците в именията.

fallback