Снимка: БГНЕС

Опустошителни пожари, температури над 40°C и туристи, избягващи потенциално бедствие, като си стоят у дома. Изменението на климата засяга пагубно туризма в Средиземно море, пише АФП.

Регионите, които посрещат значителна част от летовниците в Европа, са и най-засегнати от изменението на климата.

В Гърция през последните дни бяха евакуирани хиляди туристи от острови, унищожени от пожари, причинени от горещото време. Международното летище на Родос е превърнато в импровизиран къмпинг, пълен с дезориентирани туристи.

Други страни около Средиземно море също са засегнати. В Испания термометърът е достигнал 15 градуса над нормалните нива за летния сезон.

Италия също се „измъчва“ под горещи вълни, като остров Сардиния е изправен пред 48°C, докато температурата в Тунис достигна 49°C.

Туризмът играе ключова роля в икономиките на региона – секторът представлява почти една четвърт от БВП в Гърция и 12% в Испания.

Икономически последици

Според Жан-Франсоа Риал, който ръководи френската туристическа фирма "Voyageurs du Monde", "глобалното затопляне ще направи някои дестинации все по-малко посещавани".

„В Испания започваме да чуваме туристи да се питат дали да прекарат летните си ваканции на средиземноморския бряг“, каза Хоантхо Лантада, професор в мадридското IE Business School.

Според неотдавнашна оценка от международната рейтингова агенция Moody's, "горещите вълни могат да намалят привлекателността на Южна Европа като туристическа дестинация или поне да намалят търсенето през лятото, което ще има отрицателни икономически последици предвид важността на сектора".

"Промените няма да се осъществят толкова бързо", смята Хамит Кук, който оглавява турската асоциация на туроператорите.

"Можем да видим примерите с Египет и Дубай. "През юли-август има температури от 45°C и туристите все още предпочитат да ходят там."

Това може би би могло да бъде шанс за намаляване на „прекаления туризъм“, загуба на някои клиенти през лятото, но печелене на повече през останалите девет месеца от годината.

Албания се надява да се възползва от тенденцията с топъл сезон, който продължава до октомври.

Страната в момента преживява бум на туризма, като тази година се очаква 30 на сто увеличение на пристигащите.

Президентът на тунизийската хотелиерска федерация Дора Милед каза, че до днес „жегата не е оказала никакво влияние върху туризма.

Дори в Гърция не е сигурно, че пожарите ще попречат на туристите да идват в страната.

Ако стане почти невъзможно да се посети дестинация при необичайно високи температури, летовниците може да потърсят курорти по-далече, предполага Жан-Франсоа Риал, който добавя, че „дестинациите в Северна Европа се увеличават“.

Той уточни, че Великобритания и Ирландия могат да спечелят като атрактивни туристически дестинации, с оглед на промените.

Алтернативи

Едно нещо, с което професионалистите в индустрията са съгласни е, че туризмът ще се промени.

Те прогнозират, че общият брой посетители на Средиземноморието може да нарасне, но в извънлетния сезон, стимулиран от нарастващото търсене от пенсионери.

„В момента нямаме притеснения относно търсенето на вътрешния пазар, но ако глобалната климатична криза продължи да ескалира, ще трябва да преразгледаме летния и зимния сезон“, подчерта Хамит Кук.

В Хърватия, където туризмът представлява 20% от икономиката, също предстои адаптация. Експертите настояват да разработят други варианти за адриатическото крайбрежие на страната, които могат да бъдат от полза за селските райони. /БГНЕС

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase