Снимка: БГНЕС
fallback

Развитите икономики са изправени пред свят на постоянно високи лихвени проценти, тъй като застаряващото население в бъдеще ще създаде „постоянни ограничения на предлагането“, които поддържат инфлацията висока, според Blackrock Investment Institute.

Променящата се демография означава, че броят на пенсионерите в страни като Обединеното кралство и САЩ ще нараства, докато населението в трудоспособна възраст намалява. Промяната в баланса между търсене и предлагане ще накара работниците да се борят да отговорят на нуждите от разходи на по-възрастното население.

„Застаряващото население означава, че все по-голям дял от населението е в пенсионна възраст, което води до недостиг на работници“, пише Blackrock. В резултат на това развитите пазари „вече не могат да произвеждат толкова много, без да предизвикат по-висока инфлация“, тъй като персоналът може да се пазари за по-високо заплащане.

„Централните банки имат по-трудна работа в новия режим. Те нямат инструментите за разрешаване на ограниченията на доставките.", според доклада, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

Предупреждението, че развитите икономики може да навлизат в период на постоянно по-висока инфлация, идва, когато централните банки отчаяно се опитват да ограничат необуздания ръст на цените.

Говорейки на форума на Европейската централна банка за централното банкиране в Синтра, Португалия, в сряда, управителят на Bank of England Андрю Бейли предположи, че може да се наложи лихвените проценти да останат високи за по-дълго, тъй като растежът на цените остава упорит.

„Винаги съм се интересувал, че пазарът смята, че пикът ще бъде краткотраен в свят, в който се сблъскваме с по-устойчива инфлация“, каза той.

Проучването на Blackrock Investment Institute казва: „Намаляващото предлагане на работници в няколко големи икономики поради застаряването означава, че ниското ниво на безработица вече не е знак за цикличното здраве на икономиката.“

„Широкият недостиг на работници може да създаде стимули за компаниите да задържат работници, дори ако продажбите намалеят, от страх да не могат да ги наемат обратно. Това създава необичайната възможност за „рецесия с пълна заетост“ в САЩ и Европа.

„Според нас застаряването може да се окаже и инфлационно. Не смятаме, че по-възрастните хора консумират по-малко, по-скоро ще има комбинация от промени в търсенето."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

91

ББ

преди 10 месеца

Руските зависимости през енергетиката са в основата!*** играят картата "пенсионери"?ПП-ДБ вдигнаха пенсийте на родителите на Българите!факт който всеки мислещ и можещ да чете може да провери!БГ не глобален фактор,,САЩ ни спасиха от руският рекет с газа и горивата,за което им сме благодарни,пропагандата и руските агенти...политически...са в основата на нещастието на Българите...руските ен.ч.ри са проблема ви!плащаите за руско-турски потоци...и ще измрете като...просяци!

90

Анонимен

преди 10 месеца

Прадядовците и прабабите ни бяха задължени да нямат повече от 8 до 10 овце, едно прасе и 10 кокошки. За крава и дума не можеше да става. Конфискуваха им земите за да ги управляват ГЛОБАЛИСТИТЕ. Сега 80 процента от България са наблъскани в СОФИЯ, ПЛОВДИВ, ВАРНА и БУРГАС. Каквото става днес в Париж, това ни чака и нас, ако не се върнем на село. Голям град, анонимност и безнаказана престъпност. На село всички се познават.

89

Грешка в часовника

преди 10 месеца

Инфлацията не е най-големият проблем на държавата,А Това е обезбългаряването.от него произтичат всички социални и държавни проблеми.Например в Украйна се намира 40% от най-богата почва на Земята.а това е ЧЕРНОЗЕМЪТ...??? Черноземът може да роди всичките видове плодове и зеленчуци на света.Дори и най-тропическите плодове могат да се развият ако тази почва биде изнесена от украйна.

fallback