Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Правителството одобри позицията на България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 25 април 2023 г. в Люксембург.

Очаква се министрите да проведат дебат за състоянието на селскостопанските пазари, по-специално в резултат на нашествието в Украйна. България отново ще акцентира върху значителния натиск, който вносът от Украйна оказва и ще продължи да оказва върху определени земеделски пазари в Общността. Страната ни ще запознае участниците в заседанието с решението на българското правителство през следващите два месеца в България да не бъдат допускани близо 20 стоки с произход от Украйна, съобщиха от пресслужбата на Министрески съвет.

В България има безпрецедентно увеличение на вноса на зърно и семена от маслодаен слънчоглед, а от началото на 2023 г. се наблюдава сериозно увеличение на вноса на сухо мляко. Налице са трудности за реализацията на произведената българска продукция, повлияна от високите променливи разходи.

Oще по темата

Настоящата ситуация на пазара в България и другите държави членки на предна линия все по-ясно доказва, че солидарността ни с Украйна и общата ни грижа за осигуряване на продоволствената сигурност в световен мащаб не следва да поставя под риск конкурентоспособността и оцеляването на земеделските ни производители.

“Считаме, че са необходими мерки, които да гарантират, че Коридорите на солидарността постигат своята реална цел - обезпечаване на доставките от жизненоважни култури за най-нуждаещите се в трети страни. Крайно необходимо е да бъде намерено устойчиво решение в дългосрочен план за гарантиране на конкурентоспособността на европейските земеделски производители и нормализиране на пазара. Държавите членки, в които е установен прекомерен внос, водещ до пазарен дисбаланс, следва да имат възможността да въведат депозитна такса, която след напускането на територията на съответната държава членка да бъде възстановена на вносителя”, пише в позицията на МС.

Също така в рамките на заседанието министрите ще проведат политически дебат по земеделските и горските аспекти на предложението за Регламент за сертифициране на поглъщанията на въглерод. За България най-важни по отношение на бъдещата рамка за сертифициране са въпросите, свързани с качеството и устойчивостта на прилаганите земеделски и горски практики, включително продължителността на прилагането им.

В рамките на Съвета се предвижда да се проведе първото обсъждане на стратегическите планове от началото на новата Обща селскостопанска политика (ОСП).

Очаква се Съветът да приеме проект на Заключения относно възможностите на биоикономиката в контекста на настоящите предизвикателства със специален акцент върху селските райони.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

150

Сата НАТО

преди 1 година

До Shark.... Ти и сега не знаеш какво ядеш, макар че най-вероятно ядеш л.й.на... Като всеки ревностен путинист.

149

Анонимен

преди 1 година

Нормално е , след като отделят 115 милиарда за Украйна , част от които отиват в земеделието да не ни залъгва *** с 100 милиона за източна Европа . Да решението трябва да е общоевропейско и когато има несъгласни страни вносът да се спира .

148

Анонимен

преди 1 година

Дано мярката остане постоянна.Не желая да се храня с токсични храни,обработени с пестициди отдавна забранени в ЕС,не случайно никоя държава от западна Европа не им иска зърното

fallback