Снимка: Pixabay
fallback

Годишната инфлация в Европейския съюз през 2022 г. е достигнала 9,2 на сто, най-високото подобно равнище, измервано някога, сочат данните на Евросат.

В сравнение с 2021 г., когато повишаването на цените бе едва 2,9 на сто, инфлацията през миналата година е нараснала повече от три пъти.

Oще по темата

В България обаче тя е нараснала с повече от 4 пъти.

В страната ни през 2022 г. средната годишна инфлацията, измерена спрямо Хармонизирания индекс на потребителските цени, е била 13 на сто. В сравнение с темпа на увеличение на цените през 2021 г., който бе едва 2,8 на сто, нарастването на потребителските цени в родината ни се е ускорило с 10,2 процентни пункта през миналата година.

Спрямо 2013 г., когато инфлацията в България спадна до 0,4 на сто, ръстът е още по-значителен.

Средното годишно изменение на ХИПЦ в Евросъюза за периода 2013 г. - 2022 г. е било 2,1 на сто, сочат още най-новите данни на Евростат, публикувани днес. Сравнявайки темпа на растеж на потребителските цени в ЕС за посочения период и съответният темп на цените в някои от най-големите икономики по света, данните сочат, че инфлацията в Япония е била по-ниска, докато инфлацията в САЩ и Китай е била по-висока от европейската, с изключение на последните няколко години. Спрямо 2013 г., през 2022 г. потребителските цени са се повишавали със среден годишен темп от 0,8 на сто в Япония, 2,3 на сто в САЩ и 1,9 на сто в Китай.

Отнесена към 2021 г., през 2022 г. инфлацията се е увеличила с 8,7 на сто в САЩ, с 2,5 на сто в Япония, и с 2 на сто в Китай.

Разглеждайки най-новите годишни ценови тенденции в ЕС, потребителските цени на жилищните разходи, водоснабдяването, електроенергията, газа, наред с други енергоизточници са регистрирали най-висок ръст през 2022 г., средно с 18 на сто. След тях се е наредил транспортът, който средно е поскъпнал с 12,1 на сто, докато цените на храните и безалкохолните напитки били средно нагоре с 11,9 на сто. Всички други основни групи потребителски стоки в ЕС са поскъпнали през миналата година, с между 2 на сто и 8,1 на сто, с изключение на сектора на комуникациите, в който цената на услугите е паднала с минималните 0,1 на сто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

93

Анонимен

преди 1 година

"Ковид пандемията и после войната на Путин! Това са причините." _______ _______ ________ Нито имаше ковид пандемия, нито войната е започтата от Путин. Но, да - това са причините: изфабрикуваната пандемия и предизвиканата война. Т.е. инфлацията е предварително заложена. Защо - вече става все по-очевидно.

92

Стамболов

преди 1 година

Само Белгия и Холандия има Брутен вътрешен продукт колкото цяла Русия!Белгия и Холландия взети заедно по площ са по малки от България!Богатството на ЕС не са нефта,газа и земята,а хората !В момента има икономически войни за чипове между Китай и САЩ.Обаче само в ЕС-Холандия се правят машините на,които се произвеждат всички най-нови чипове! Спрете да слушате разните псевдо агенти на Пудинг.

91

Пълен нон-сенс

преди 1 година

С номера "инфлация" ще ни доят.Как може български къшкавал в Германия да е 4,5 Евро за пакет от 700гр ,а в България същия пакет и марка да са 11 Евро при условие, че е пътувал и до Германия (над 2500Е транспортни разходи на тир).

fallback