Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Действията на британските супермаркети Tesco Plc, Asda, Aldi и Morrisons за ограничаване на покупките на домати, краставици и чушки миналата седмица показаха, че търговците на хранителни стоки са готови да се позоват на духа на пандемията и да продават стоки в ограничено количество, ако е необходимо, за да защитят доставките.

Производителите на хранителни стоки искат да бъдат възможно най-справедливи, за да се уверят, че има наличности за всички техни клиенти. Въвеждането на дажби е изпитан метод, както по време на военни действия, така и по време на блокади или в по-скорошни случаи като вълната на птичи грип, която доведе до ограничения при покупка на яйца миналата година.

Все пак ограниченията са трудни за прилагане и често служат по-скоро като ръководство за купувачите, отколкото като задължително правило.

"Повечето търговци на дребно ще искат да избегнат неприятни разговори и ще разчитат на добрата воля на хората", смята Джонатан Рейнолдс, академичен директор на Оксфордския институт за управление на търговията на дребно.

Недостигът на салати се дължи на студеното време в Испания и Северна Африка, което доведе до слаба реколта. Въпреки че в други части на Европа също се отчитат известни липси по рафтовете, Обединеното кралство е най-засегнато, което предизвика дебат дали Брекзит не изостря проблема. Силно конкурентният британски пазар на дребно също така означава, че някои производители дават приоритет на други държави, където могат да получат по-висока цена.

Купувачите са по-склонни да уважават нормирането, ако то е последователно във всички области, казва Рейнолдс. Понастоящем Tesco, Aldi и Asda ограничават покупките до три единици на човек, докато Morrisons има ограничение от две. Asda е стигнала най-далеч с ограничения за доматите, чушките, краставиците, марулите, салатите, броколите, карфиола и малините.

Част от предизвикателството пред производителите на хранителни продукти е да се справят с последващия ефект от недостига на пазара на едро, който кара ресторантите и производителите на зелени храни да купуват от супермаркетите, а не от обичайните си доставчици.

"Когато супермаркетите отворят в ранните часове на сутринта, търговците влизат, взимат пълни шепи и ги разнасят по своите предприятия", заяви тази седмица бившият шеф на Sainsbury Джъстин Кинг пред BBC. "Именно това е целта на тези политики за справедлива покупка."

Ограниченията обаче са трудни за контролиране. "Както знаем твърде добре от пандемията, празните рафтове и ограниченията са били повод за злоупотреби и насилие, като три четвърти от нашите членове твърдят, че злоупотребите са се влошили", казва Пади Лилис, генерален секретар на профсъюза на търговците на дребно Usdaw. "Много е вероятно тези нови ограничения също да се превърнат в огнище на злоупотреби."

Целият анализ на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase