Снимка: БГНЕС
fallback

40% от длъжностите за директори без изпълнителни функции трябва да се заемат от жени.  Ще се прилагат възпиращи санкции за дружества, които не спазват правилата, реши Европейският парламент.

Новите правила няма да се отнасят за малките и средните предприятия с по-малко от 250 служители.

До юли 2026 г. всички големи дружества, допуснати до борсова търговия в ЕС, ще трябва да вземат мерки за увеличаване на броя на жените в техните ръководства.

Приемането на т.нар. директива относно „Жените в управителните съвети“ във вторник идва десет години след като предложението бе направено за първи път.

Тя има за цел да въведе прозрачни процедури за набиране на персонал в дружествата, така че до края на юни 2026 г. най-малко 40% от длъжностите за директори без изпълнителни функции или 33% от всички директорски длъжности да бъдат заети от дами.

Съгласно новите правила, заслугите трябва да останат основният критерий в процедурите за подбор, които следва да бъдат прозрачни. Дружествата, допуснати до борсова търговия, ще трябва веднъж годишно да предоставят на компетентните органи информация относно представителството на половете в управителните съвети и, ако целите не са постигнати – планове за тяхното постигане. Тази информация ще се публикува на уебсайта на съответното дружество и ще бъде леснодостъпна.
 
Малките и средните предприятия с по-малко от 250 служители са изключени от обхвата на директивата.

Държавите членки трябва да въведат правила за ефективни, възпиращи и пропорционални санкции, като например глоби, за дружества, които не прилагат открити и прозрачни процедури за назначаване. Съдебен орган може също така да отмени избрания от дружеството управителен съвет, ако принципите на директивата са нарушени.

След като Парламентът и Съветът официално одобриха споразумението, директивата ще влезе в сила 20 дни след публикуването ѝ в Официален вестник на ЕС. Държавите членки ще трябва да приложат правилата в срок от две години.

Европейската комисия за първи път представи предложението си през 2012 г., а Европейският парламент прие преговорната си позиция още през 2013 г. Досието беше блокирано в Съвета за почти десетилетие, докато министрите по заетостта и социалните въпроси най-накрая постигнаха съгласие по позиция през март 2022 г. Преговарящите от Парламента и Съвета се споразумяха през юни.

През 2021 г. само 30,6% от членовете на управителните съвети на най-големите дружества, допуснати до борсова търговия в ЕС, са били жени, като разликите между държавите членки са значителни (от 45,3% във Франция до 8,5% в Кипър). Дори и с увеличаването на представителството в управителните съвети, през 2022 г. по-малко от 1 на 10 от най-големите дружества, допуснати до борсова търговия в страните от ЕС, имат жена председател или главен изпълнителен директор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

153

Анонимен

преди 1 година

Въпросните 40% излишни мъже, спешшно да започват да вземат женски хормони и да си запишат час за kacтpaция! И всичко а точно!

152

Зелен Демократ

преди 1 година

Приветствам! Следващото решение, което трябва да вземем е , че поне 40% от мъжете трябва да са жени!

151

X.x

преди 1 година

Тоя съюз няма да го бъде. Да се простреляш в крака и да кървиш от аортата, ама закон за % еди какви си да имало на някакъв пост, вместо професионалисти.. има смисъл когато го гласуват вечните шефове и си търсят кУлежки. А за тези в напреднала възраст, дето се чудят дали някой ще ги вземе на работа и дали няма да умрат докато работят и чакат пенсия? Ами за другите милион по-важни проблеми? Съвсем изкукала работа

fallback