Снимка: архив, БГНЕС
fallback

Полският премиер Матеуш Моравецки обвини Европейския съюз в империалистическо поведение към по-малките държави членки в  своя статия, публикувана днес на сайта на германския всекидневник "Велт", предаде Ройтерс.

"Политическата практика показва, че позициите на Германия и Франция имат по-голяма тежест, отколкото всички други страни", написа Моравецки за германското издание, призовавайки за по-ориентиран към консенсус подход.

"Имаме си работа с една формална демокрация, която е де факто олигархия, в която властта се упражнява от най-силните", каза полският премиер и добави, че с империализма на ЕС трябва да се води борба, също както с руския империализъм.

Моравецки, чието правителство начело с националистическата партия "Право и справедливост" (ПиС) нееднократно влизаше в спор с Брюксел по въпросите за върховенството на закона, каза, че руската инвазия в Украйна е хвърлила светлина върху недостатъците на Европейския съюз.

Той призова за "дълбоки реформи, които да поставят общото благо и равенството на преден план в принципите на ЕС".

Политици от управляващата партия в Полша казват, че Варшава може да отвърне на удара на ЕС, ако страната не получи своя дял от фондовете за възстановяване от пандемията. Брюксел изрази неудовлетворение от поредните съдебни реформи в Полша, посочва Ройтерс.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

Евала

преди 1 година

Там е надеждата - Полша и Унгария. Не се огъват като нас на ес-колонизаторите. Защото няма какво да се лъжем - ЕС е нов вид колониална система

29

опетков

преди 1 година

До Анонимен 20 Не се лъжи за субсидиите. Те са капка в морето. Ако се тегли чертата с поляците, емигрирали и работили на запад, стоките, които германците са продали на Полша, ще излезе, че Западът фактически печели икономически от присъединяването на Източна Европа. Същото се касае и за България. На практика сме грубо (или фино) експлоатирани от т.н. Запад. Помощите са огризки и обикновено от тях печелят близките до властта, които реализират безсмислени и излишни "проекти" в повечето случаи.

28

Диана

преди 1 година

Мисля, че поляците преувеличават ситуацията в ЕС..Трудности има винаги в една голяма, разнородна страна.Бившите соц.сррани тук сме в голяма степен Тера инкогнито, да не кажа страни към които е имало и е останало вероятно още силно негативно отношение като към врагове в студ. война. Нужно е време и търпение за да застане всичко по местата си и в този смисъл е нужно по-доброжелателно отношение, изясняване,обясняване на позициите, а не конфронтация и нападки, агресия и недоверие...

fallback