Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Касае се за три документа и те трябва да бъдат разглеждани в цялост, за да си отговорим на въпроса дали ще успеем да защитим националния ни интерес по казуса с Република Северна Македония - преговорната рамка, проектозаключенията на Съвета на ЕС и двустранен протокол между София и Скопие, към който тези два документа препращат.

Това мнение изрази журналистът и водещ на предаването "Брюксел 1" Милена Милотинова в студиото на "България сутрин".

По думите ѝ двустранният протокол е ключов, защото в него трябва да се видят 4-те условия за решаване от страна на РСМ. Вписването на България в Конституцията на РСМ е изведено пред скоби.

"Трябва да се видят въпросите, които са свързани с историята, паметниците, образователните програми и липсата на обидни и фалшиви твърдения в учебниците, с езика на омразата, отварянето на архивите на тайните служби и полицията в РСМ, реабилитацията на жертвите на комунистическия режим", подчерта Милотинова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя смята, че постоянните представители на страните членки на ЕС не са обсъдили вчера френското предложение по казуса РСМ, тъй като България все още не е излязла с национална позиция.
Oще по темата


Според Милотинова няма време да се вземе решение по предложението на френското председателство, а на ход е външната комисия. МВнР излезе с позиция, че очаква бързо свикване на външната комисия.

"Най-важното е има ли срокове за изпълнение на ангажиментите. Ние вече имаме два подписани документа с РСМ, които дават основата на нашето сътрудничество, но нямат срокове и няма механизми за контрол на тяхното изпълнение. България трябва да вкара в преговорната рамка срокове и механизми за контрол", изтъкна водещата на "Брюксел 1".

Милотинова обърна внимание, че е важно кой оценява как се изпълняват поетите ангажименти. Ако нямаме механизъм за оценка, който да обективира свършеното до момента, ние нямаме необходимите гаранции, убедена е тя.

"Важно е България да включи в този цял пакет от три документа контролът и мониторирането да бъде в Съвета на ЕС, а не в Европейската комисия. В Съвета на ЕС участват всички 27 страни членки. Не чуваме от Скопие дали ще подпишат двустранния протокол, това е ключово. Ако Скопие не подпише двустранния протокол, няма какво да се сърдим на нас, топката ще бъде в тях", каза още журналистът.

За финал тя алармира, че македонските българи нямат шанс за работа в институциите в РСМ, тъй като в самия формуляр има графа за националност. Изправени са пред избора да излъжат, че не са българи или да запишат истината и това да ги дисквалифицира от всички конкурси.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

ИЯ

преди 1 година

БЪЛГАРСКО МАЛЦИНСТВО В РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯПри среща на македонския президент Киро Глигоров с преставители на македонски дружества в САЩ , на въпроса им, защо македонското превителство не признава съществуването на българско малцинство в Македония, той отговаря: Ако признаем съществуването на българско малцинство в Македония, тогава кое е мнозинството?

8

Yvorix

преди 1 година

Странни оценки:"... за работа в институциите в РСМ, тъй като в самия формуляр има графа за националност."- Че жителите на Македония нали са македонска нация или го объркахме с етнос?Или пък да ги денацифицирали, в сомен от окупацията, по Путиндки, а после турците нас (съвместно с макета) и пак ще има решение."Всяко идиотско деяние има своето философско оправдание"Така че внимавайте какво искате и замисляте другиму, за да не ви се случи на вас!

7

Yvorix

преди 1 година

А кога в българските учебници и в българските служби и администрации ще се направят същите ревизии за:"обидни и фалшиви твърдения в учебниците, с езика на омразата, отварянето на архивите на тайните служби и полицията в РСМ, реабилитацията на жертвите на комунистическия режим"?

fallback