Снимка: БГНЕС
fallback

Ежедневно цените на електроенергията и природния газ достигат нови рекорди, докато някои енергийни компании прекратяват дейността си, защото излиза твърде скъпо да продължават да работят. С наближаването на зимата натискът в Европа ще се засили, което ще принуди много ръководители да вземат решение дали не трябва да затворят централите си, пише Bloomberg.

Производителят на амоняк SKW Stickstoffwerke Piesteritz GmbH е сред тези, които бяха принудени да предприемат драстични мерки. Германската компания, която използва 640 гигаватчаса природен газ всяка година, което се равнява на около 50 000 домакинства, заяви във вторник, че ще намали производството с 20%, за да компенсира покачването на цените на газа.

„Няма смисъл да се произвежда амоняк на тези цени“, каза главният изпълнителен директор Петр Сингр. "Ако правителството не предприемe действия, ще спрем производството."

Във Великобритания организацията Energy Intensive Users Group призова правителството да въведе извънредни мерки или да се изправи пред затваряне на бизнеса тази зима. Енергийната криза е резултат от срива в предлагането, след като търсенето се покачи. Кризата заплашва да спре икономическото възстановяване, което ще повиши бизнес разходите и сметките за енергия на домакинствата, като ще изпрати инфлацията до многогодишни върхове.

Много компании се опитват да увеличат енергийната си ефективност, но печалбите са незначителни поради степента на нарастване на разходите. Щетите ще се влошат, ако кризата се разрасне от ценови шок до недостиг. Много индустрии ще бъдат изправени пред това да затворят предприятията си. Има дори риск правителствата да се намесят директно, както се случи в Китай. Това би могло да включва ограничения за промишленото потребление на енергия, за да се запазят намаляващите доставки и за да могат да хората да се отопляват.

Въздействието на рекордните цени на газ, електроенергия и въглерод е по-голямо върху малките и средни индустриални производители, които имат по-малко възможности за финансова защита и са изложени на по-голяма волатилност.

Целият анализ четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

98

В статията

преди 2 години

покрай щуротиите писаха и за истинския проблем - ако закъса нефто-химическата промишленост в ЕС и ще видим дебелия...От нефт и природен газ се използват в производството на пластмаси, синтетични тъкани и торове и по един или друг начин влизат във всичко което консумираме. Спиране на производството на амоняк означава и спиране на производството на азотни торове. Оттам цената на зърното и царевицата може да подскочи догодина с 50%.

97

Анонимен

преди 2 години

С извинение това не е баничарската индустрия на България въпреки респекта ми към българските баничарници! Те се сриват защото им липсват части, но не и заради енергийната криза! Понякога пишете тука пълни измишльотини!

96

не може да бъде!

преди 2 години

Така се получав ,когато волът рие...А на Амурският газохимически комплекс,който сега се строи и е на етап около 50%,суровината му за амоняк и др.продукти ще е почти без пари,защото тя ще бъде доставяна от Амурския газопреработвателен завод /в процес на пускане 2 от 6 линии/-като *** от преработката на газа за Китай от"Силата на Сибир".Газът е многокомпонентен а китайците искат само метан!И двата завода се финансират от консорциум начело с Газпром,по 11-12 млрд USD на завод

fallback