Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

По случай Международния ден на младежта статистическата служба на Европейския съюз публикува данни за възрастта, на която младите хора напускат дома на родителите си. През 2020 г. младите хора в ЕС са напускали дома на родителите си средно на 26,4 години, но тази възраст е различна в отделните страни членки, съобщи Евростат.

На най-късна средна възраст - 30 и над 30 години, напускат дома на родителите си младите хора в Хърватия (32,4 години), Словакия (30,9 години), Малта (30,2 години), Италия (30,2 години) и Португалия (30 години).

На най-ранна средна възраст - под 22 години, това става в Дания (21,2 години), Люксембург (19,8 години) и Швеция (17,5 години), показва статистиката.

В повечето северни и западни страни младите хора са напускали дома на родителите си средно на възраст между 20 и 25 години, а в южните и източните държави това е ставало на възраст средно между края на 20-те и началото на 30-те години.

Данните сочат, че мъжете остават по-дълго от жените в дома на родителите си. Средната възраст, на която мъжете в ЕС са напускали дома на родителите, е била 27,4 години, а при жените тази възраст е била 25,4 години. Тази тенденция е наблюдавана във всички страни. Единственото леко изключение е била Швеция, където жените са напускали дома на родителите си средно с 0,1 година по-късно от мъжете.

Най-големите разлики между мъжете и жените са били установени в Румъния, където младите мъже са напускали дома на родителите си средно на 30 години, а жените - на 25,5 години (разлика от 4,5 години). На второ място е била България, където при мъжете това е ставало средно на 32 години, а при жените - на 27,8 години (разлика от 4,2 години). На трето място в това отношение е била Хърватия, където и мъжете, и жените са напускали дома на родителите си на най-късна средна възраст в ЕС - съответно 34 и 30,9 години (разлика от 3,1 години).

В Швеция, Люксембург и Естония са били регистрирани най-малките разлики между мъжете и жените - съответно 0,1, 0,4 и 0,5 години.

Разликите между двата пола са били по-отчетливи в страните, където младите хора са напускали домовете на родителите си по-късно, а не са били толкова открояващи се в държавите, където това е ставало на по-ранна възраст, показват данните на Евростат.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

355

Закъснявам...

преди 5 месеца

Ехх, на 33 съм и още съм при мама и тати. Колко гадно за икономиката и робовладелците. Отказвам длъжности и позиции, които не ми допадат било заради условия или нещо друго, щото не съм нагърбен с кредит до живот, заради скапана панелка в столицата. А живея в голяма къща, колко тъжно... :(Робовладелците много добре промиха мозъка на повечето млади, че най-важното нещо е да плащаш кредит цял живот пред това да живееш с родителите си дори и да имате предостатъчно голямо жилище.

354

циклите

преди 2 години

Българинът е страшно *** и вместо да си повиши заплатите, реставрира държавата и освободи от старите комплески си цикли в миналото на едно и също място...

353

xaxsasб

преди 2 години

До Анонимен 362 Баща ми живее в Ню Йорк, работя дистанционно за Англичани, с двойно гражданство съм и въпреки това, с усмивка, вкарвам ~3000 на месец тук, вместо в Тайланд, Сингапур, Перу, Аржентина, Испания, Португалия, Египет, Израел :} Аз съм един от 300,000 вкарващи от чужбина за да може останалите 6.7млн да се заблуждавате, че Вие и Вашите деца сте бъдещето на някой си. Цял свят се чуди дали Земята няма да ни измете, но българите в Долни Дрен задълже по 4 деца в името на народа! Хахахаха

fallback