Снимка: Pixabay
fallback

България изпрати заявления за вписване на „Българско кисело мляко“ и „Българско бяло саламурено сирене“ като Защитени наименования за произход (ЗНП) в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания на земеделски продукти и храни. Те са подадени от сдружение „Български традиционни млечни продукти“, съобщи Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ).

Предстои Европейската комисия (ЕК) да стартира процедура по проучване на документацията. Очаква се процедурата да не продължи повече от 6 месеца, а когато този срок се надхвърли, ЕК писмено ще посочи причините за това. Освен преглед и изпращане на коментари и бележки от страна на ЕК за отразяване до България, право на възражение по процедурата ще имат държавите-членки на ЕС и трети страни. При липса на такова, наименованията ще бъдат вписани в Европейския регистър.

Чрез процедурата ще бъде постигната единна закрила на наименованията като право на интелектуална собственост на територията на ЕС и защита от неправомерна употреба и имитация.

Към момента страната ни има вписани в Европейския регистър на защитените географски указания  “Горнооряховски суджук” и „Българското розово масло", както и пет храни с традиционно специфичен характер – „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска”, „Роле Трапезица”, “Кайсерован врат Тракия” и „Пастърма говежда“. Те са вписани в Европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер. „Странджански манов мед“/ „Манов мед от Странджа“ бе първият български продукт със Защитено наименование за произход.  По отношение на вината, на европейско ниво са регистрирани 54 български вина – 52 със Защитено наименование за произход и 2 със Защитено географско указание.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 3 години

Всяко кисело мляко (йогурт), за да е такова, трябва задължително да съдържа 2 вида бактерии- Лактобацилус булгарикус и Стрептококус термофилус. Казва се "булгарикус", защото така я нарича д-р Стамен Григоров, когато я открива през 1905г. И така се именува до 2014г, когато по някаква причина се променя на Лактобацилус делбруекий, а "булгарикус" се избутва някъде накрая като пояснение за подклас.Така че, малко май сме позакъсняли .

23

Анонимен

преди 3 години

Отврат е предлагането в щандовете. Как няма да е с 0,40 литър краве мляко ,хората си изклаха кравите. Как не измислиха някакъв грип и на кравите и останалото да я разфасоват. Не е кьсно, тия сьс едрите субсидии ще плащат. Как не, няма пазар.

22

Койчо

преди 3 години

Като спрете да правите ментета може и да стане

fallback