Снимка: Pixabay
fallback

Потребителските цени в еврозоната се понижиха на годишна база през декември 2020-а за пети пореден месец, докато инфлацията в целия ЕС нарасна слабо, а инфлацията в България остана на нивото от декември 2019 г. Това показват окончателни данни на европейската официална статистика Евростат, цитирани от БНР.

Индексът на потребителските цени (CPI) в еврозоната се повиши през декември с 0,3% спрямо ноември, но отбеляза за четвърти пореден месец спад с 0,3% на годишна база, задържайки трайно на дефлационна територия от август 2020 г. насам.

Основната инфлация (изключвайки волатилните цени на храните, тютюневите изделия и на енергията) се повиши през декември с 0,4% спрямо ноември и нарасна на годишна база с едва 0,2% за четвърти пореден месец.
Негативно влияние върху инфлация оказа понижението на енергийните цени през миналия месец с 6,9% спрямо година по-рано, докато цените на храните, алкохола и тютюневите изделия се увеличиха с 1,3%, а тези на услугите - с 0,7 на сто.

В рамките на целия Европейския съюз потребителската инфлация се повишиха през декември с 0,3% както спрямо ноември, така и спрямо година по-рано, което представлява слабо ускорение спрямо годишна инфлация от 0,2% през ноември.

Отрицателна годишна инфлация беше отчетена през декември в 13 държави членки на ЕС, като най-голямо понижение отбеляза в Гърция (спад с 2,4%), Словения (с 1,2%), Ирландия (с 1,0%) и Естония (понижение също с 0,9%), докато най-висока годишна инфлация имаше в Полша (повишение с 3,4%), Унгария (с 2,8%) и Чехия (също с 2,4%).

Според данните на Евростат годишната потребителска инфлация в България през декември 2020 г. се повиши с 0,5% спрямо ноември, но отбеляза стагнация на годишна база (нулев растеж спрямо декември 2019 г.) след повишение с 0,3% месец по-рано.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 3 години

По време на омразния им комунизъм,един български лев струваше повече от 1 долар.---точно през това време $ беше 3.50 , курса на БНБ беше за балъците които не ги пускаха в корекома .

22

Анонимен

преди 3 години

Търсех през 80-те джобно радио с къси вълни, да може да слушам "Свободна Европа" и т.н. В кореком-а имаше по $9. Точно 27 лв дадох на виетнамските работници в завода, срещу доларите. По три лева за долар. Няма откъде да си купиш по официалния курс, освен ако не отиваш командировка на запад, а само отговорни другари можеха да ходят. Но, във Виетнсм било скъпо аспирин и аналгин, а тук не им давали количества на работниците. Баба ми купуваше аспирин по 20ст коричката, давах им ги по левче...

21

До 29

преди 3 години

Баща ти е бил инженер друг път. Боклучия.

fallback