Снимка: БГНЕС

В курорта Магалуф гледката на изтрезняващи туристи по плажовете и младежи, които са готови да започнат с купона още от сутринта, не са необичайни. Но с ограниченията за пътуване, наложени заради пандемията от коронавирус, и мерките, въведени за да се спре разпространяването му, пейзажът леко се промени. Сега на кристално чистите води и плажовете с бял пясък се наслаждават нови посетители - самите жители на Майорка.

"За първи път идваме тук. Ние, хората на Майорка, не посещаваме Магалуф", казва 31-годишната Лаура пред The Guardian.

Тя е на плажа заедно със свои приятелки и признава, че са дошли само защото са знаели, че няма да има тълпи от туристи. Подобни сцени се разиграват навсякъде из Европа - местните най-накрая успяват да преоткрият красотата на градовете си, които обикновено са претъпкани с туристи от цял свят.

Площадите, на които само преди година се чуваше звука от влаченето на куфари, сега са изпълнени със смеха на деца. А фактът, че международните посетители ги няма дава възможност на местните жители да се насладят на едно "по-интимно" изживяване разглеждайки забележителностите, които буквално се намират в задния им двор.

По-рано тази година жителите на Майорка започнаха да разпространяват мълвата за почти пустия плаж, което доведе до поток местни жители, които се запътиха към Магалуф.

"Никога преди не бих довела дъщеря си тук. Не съм идвала в Магалуф от близо 4 десетилетия. Стояхме далеч от него заради британските туристи", казва Онсуело Мерчанте пред новинарския уебсайт Ultima Hora.

Но новото преживяване да си турист в собствената си държава идва с висока цена. В Магалуф, а и навсякъде из Европа, много хотели и магазини са затворени, което намеква за опустошителното икономическо въздействие от спада на туристите.

"Горчиво е", казва Весна Челебич, екскурзовод в хърватския град Дубровник. През последните години жителите на опасания от стени град се бяха примирили с гледката на претъпкани улици с милиони туристи. Те търпяха пристигането на гигантски круизни кораби и шумът от хеликоптери, обикалящи над главите им. Но изведнъж пандемията им даде глътка въздух.

"Точно в този момент всичко бе прекрасно. Старият град бе мястото, което местните преоткриха. Сега можете да видите деца, които карат колела или играят футбол по площадите. Можете да чуете и местните. Да чуете езика им", обяснява тя. 

И все пак ужасната реалност за града, който разчита главно на туризъм, е неизбежна. Челебич е имала едва пет групи през сезона. Обикновено за този период те са над 100. "Работата е там, че ни очаква огромно икономическо бедствие", казва тя.

В Италия градовете и плажовете, обикновено претъпкани с туристи, този път бяха пълни с местни жители, най-вече красивата Ривиера Романьола, която има изглед към Адриатическо море.

"Заради нискотарифните полети към чуждестранни градове младите италианци избираха да прекарват почивките си в Испания или Гърция", казва заместник-кметът на Римини Глория Лиси. Но пандемията преобръща всичко: "Сега Римини е пълен с хора на около 20 години, които идват от съседните региони. Това не се е случвало от десетилетия", допълва тя.

Празнотата на някои от най-популярните места също привлича хора. Преди дни в интернет се появи снимка на почти празните коридори на Лувъра, която е в пълен контраст с кадрите от миналата година, когато 10 млн. туристи преминаха през вратите на галерията. Да можеш да се насладиш на някои от най-големите шедьоври в историята на човечеството, без напрежението на тълпата, привлича много хора. "Това е Париж, какъвто ние парижаните рядко го виждаме", написа в Twitter писателката Мира Камдар.

Но за много хора това преживяване върви заедно със страха какво ще се случи след това. Особено на места, където туризмът допринася за 10% от БВП-то. В Испания липсата на туристи ще доведе до загуби от 100 млрд. евро, като Балеарските острови (дом на Магалуф) и Каталуния ще са най-силно засегнати.

Преди пандемията в Барселона се разхождат близо 155 хил. посетители на ден. "Туристите караха местните хора да се отдръпнат, а сега нещата се обърнаха - туристите са тези, които се губят сред местните жители", казва Арлин Бейлис, специалист по маркетинг. Сега тя вижда града по нов начин и може да си направи снимка абсолютно сама пред вратите на Саграда Фамилия. В Барселона можеш да се разхождаш из обичайно претъпкания Готически квартал, без да видиш абсолютно никой.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase