Снимка: БГНЕС
fallback

Мерките, свързани с ограничението на разпространението на коронавируса, които засягат пътуванията, ще се отхлабват според развитието на обстановката.

Поне до края на май обаче ще остане задължителната 14-дневна карантина след прибиране от чужбина. "Всички правителства в ЕС мислят координирано как да отслабват мерките без да се предизвика втора и трета вълна", коментира пред Нова тв вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева.

Oще по темата

Тя очаква още днес Европейската комисия да обяви, че държави с нисък риск от разпространение на COVID-19, ще трябва постепенно да премахват ограниченията за влизане, съответно и карантината.

По думите й се очаква до края на месец май или до средата на юни да отпадне карантината за всички граждани, не само за туристи, които са пътували в съседни на нас европейски страни, които са със сходни с нашата обстановка ниво на заразени. "Далечните пътувания са малко вероятни това лято", отсече Захариева и препоръча да се ограничим до близките ни страни.

Според министъра, Великобритания е една от държавите с висок риск и макар всеки турист у нас да е желан, страната ни няма интерес да затваря хотели или населени места, заради случаи с коронавирус.

"Тази карантина и това ограничение на движението, особено вътре в ЕС, не може да продължат до безкрайност. Всички правителства мислят как координирано да отхлабваме тези мерки, но това да не доведе до 2 и 3-та вълна на заболеваемостта", обясни външният министър.

Освен за туризма, това е важно и за бизнес пътуванията, коментира още Захариева.

"Работим по тези въпроси. Първо на двустранна основа ще отправим предложения. Първо например за краткосрочните бизнес пътувания", каза още външният министър.

Тя коментира и отношенията ни със Северна Македония, като обясни, че никой не им пречи да се самоопределят, но не може това да става на база исторически лъжи и антибългарска реторика.

"Това самоопределение, тази нация, която те изграждат от 1944 г. не трябва да стъпва на лъжи и на антибългарската кампания, а на истината. Основата на нашия договор е общата история. Никой не оспорва правото на Македония да има държава и как да се самоопределят. Правото на самоопределение е право на човека", отсече Захариева .

Българският външен министър припомни, че във всички декларации, включително тези на Европейския съюз за започване на преговорите с Македония, има позоваване на Договора за приятелство и добросъседство, който двете страни сключиха през август 2017 г. Тя каза, че е необходимо да възстанови работа съвместната българо-македонска комисия по историческите въпроси.


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Тиква

преди 3 години

Гербава хиена, позор за Българи,както и тулупа-тиквуна.

31

НЕКОЙ

преди 3 години

Захариевна, искам да ме охлабиш постепенно, бавно и продължително.

30

Ъъъ

преди 3 години

Ще се разхлабят, зер, на теб как от прекомерна употреба ти се разхлаби "хватката"?

fallback