Снимка: БГНЕС

Може ли целият свят да вземе пример от Швеция - страната, която не наложи нито строги ограничения, нито карантина и реши да се научи да живее с COVID-19? Преди няколко седмици СЗО заяви, че може би скандинавската държава е примерът за това, какво ще бъде "новото нормално". Но какво означава това?

Още по темата

Докато хората по целия свят, с малки изключения, си стояха у дома, шведите можеха да посещават барове и ресторанти и да се забавляват с приятели. Но, разбира се, и там имаше някои правила които окуражаваха физическото дистанциране.

"Работя в клуб в Стотхолм и по това време на годината отваряме голямата си градина, която може да побере 2500 души. Тази година обаче трябваше да подходим по-различно. Едно от нещата, които ни казаха от правителството е, че не може хората да идват да поръчват на бара. Трябва да има само сервиране по масите. Също така трябва да седиш докато пиеш", разказва Йохана пред BBC.

Шведите са свободни да излизат с когото си поискат, но е препоръчително да стоят на разстояние от други групи хора, които също са излезли да се забавляват.

"За да сме сигурни, че всички са в безопасност, сме осигурили два метра между всички маси. На тях могат да сядат само по трима души", казва Йохана. Тази мярка е взета, за да се избегне масовото събиране на хора. Танцуването също е забранено.

"Излязох днес, защото се чувствам в безопасност, спазвайки всички препоръки на властите. Всичко е наред", казва една от клиентките на бара.

"Току-що им казвах, че се чувствам като престъпник. Но също така искаме да подкрепим това място във време на криза, защото винаги идваме тук", казва друго момиче.

"Малко е странно. Но е приятно, когато си навън. Според мен е напълно безопасно, когато излезеш и спазваш всички правила", казва посетител на мястото.

В цялата Швеция баровете и ресторантите са подложени на здравна инспекция. Някои са затворени за кратко или до края на кризата с COVID-19, защото са пренебрегнали и малкото правила за дистанция, които страната налага.

"Трябваше да затворим за два дни, което бе тежко за нас и за клиентите ни. Това, което направихме, за да отворим отново, е да сложим плексиглас между масите, за да разделя различните групи. Има маркировка на пода, която обозначава къде трябва да стои всеки стол. Аз лично съветвам хората да не прегръщат приятелите си или да не общуват с друга група в бара. За нас е тежко, тъй като бизнесът ни е свързан с удоволствието, с това да се забавляваш", разказва Йоаким, 26-годишен мениджър на бар в Стотхолм.

Сервитьорите не са задължени да носят маски, а Йоаким признава, че е изложен на риск заради това, че общува с клиенти по 12 - 13 часа на ден. Неговият бар не е на открито.

"Но ние правим това, което трябва, за да останем живи - физически и икономически", категоричен е мениджърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase