Снимка: архив, Reuters
fallback

Великобритания няма да напусне ЕС и в петък, след като оставащите в Съюза страни се изказаха днес благосклонно за даване на нова отсрочка на британското правителство да ратифицира споразумението за излизане.

Според даденото от европейските лидери на 21 март удължение Обединеното кралство трябваше да престане да бъде част от ЕС в 1 ч. след полунощ българско време на 12 април.

Според румънския министър по европейските въпроси Гьорге Киамба, който председателства днес в Люксембург заседанието на европейските и външни министри от 27-те държави, оставащи в ЕС, готовността на Тереза Мей да организира избори за Европейски парламент в Обединеното кралство и започналите политически разговори между управляващи и опозиция в Лондон са нови моменти, които могат да бъдат основание за даване на отсрочка.
Каква ще е нейната продължителност обаче ще решат лидерите на ЕС утре вечер в Брюксел на извънредна среща за Brexit.

Oще по темата

“Срокът на удължаването трябва да служи за постигане на цел”, заяви главният преговарящ на ЕС за Brexit Мишел Барние, който брифира министрите.

Той добави, че “всички правим възможното да дадем последен шанс на Великобритания да се оттегли с правила”, но в същото време подчерта, че “ЕС се нуждае от план, от пътна карта от Великобритания, за да може да вземе своите решения”.

Френският европейски министър Амели де Моншалин заяви, че отсрочката не може да е автоматична и Лондон трябва да даде гаранции за действията си по време на отлагането.

Външните министри на Холандия и Люксембург обаче заявиха, че ще направят всичко възможно да дадат повече време на британското правителство да намери мнозинство за потвърждение на сделката за напускане с ЕС, която предвижда преходен период до 2021 г., през който европейското законодателство ще продължи да действа във Великобритания. На същото мнение е и Ирландия.

“От интерес за Холандия е да бъде избегнат твърд Brexit и ако за това е нужно повече време, ще го дадем”, заяви холандският външен министър Стеф Блок.

А люксембурският му колега Жан Аселборн дори предвиди, че Brexit няма да се състои и на 22 май - втората дата, дадена от ЕС при първото искане за отсрочка.

Миналата седмица Тереза Мей поднови молбата си излизането на Великобритания да стане от 1 юли. То беше отхвърлено от европейските лидери през март. Те дадоха два варианта на Лондон - отлагане от 29 март на 12 април или до 22 май, ако дотогава британският парламент ратифицира споразумението за напускане, договорено между ЕС и британското правителство.

Утре вечер европейските лидери ще изслушат новото предложение на Тереза Мей и ще трябва да вземат единодушно решението за срока на втората отсрочка.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

25

ЕС

преди 5 години

Истината е, че без Франция света нямаше да бъде същия. Франция е доминирала Европа и свена в продължение на векове, да не кажа и хилядолетие. Англия е първата Френска колония, завладяна през 1066г. и васална на Франция в продължение на векове. Франция освобождава Сащ - Сащ буквално са създадени от Франция. Де Гол пък създава ЕС и спасява континента от англогoведарска и руска доминация. Генерал Де Гол е над всички, спасителя на Европа и на цивилизацията. Нормално е англетата да са комплексирани.

24

Анонимен

преди 5 години

Абе САЩ и Англия са най-великите страни през последните векове. Без Великобритания, ЕС е нищо.

23

Истина

преди 5 години

На всички които плюат UK,ами нека размислят след като EU -Германия(защото този измислен европейски съюз се управлява от Германия)прави едно напускане на тази държава която е вторият по големина платец в съюза невъзможен ,какво би направил с една по бедна страна?И това ли наричаме демокрация влизане -да,излизане -не.И след като напуснат еврофондовете ще намалеят ,защото EU -Германия не може да плаща сама.Великобритания ще се оправи ,но ние да мислим и то след като въведът измисленото евро.

fallback