Снимка: архив, Reuters

Brexit е основна тема за британския печат днес - деня, в който бе планирано Великобритания да напусне Европейския съюз. Разводът бе отложен, след като британският парламент отхвърли на два пъти договореното от премиера Тереза Мей споразумение с ЕС, а следобед предстои трето гласуване на сделката.

Докато членовете на британския парламент безуспешно опитваха в сряда да намерят изход от "тресавището на Brexit", ние приканихме нашите читатели да дадат своя отговор на въпроса какви да бъдат занапред връзките между Обединеното кралство и ЕС, пише днес в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Отзовалите се в анкетата над 7600 читатели е трябвало да подберат измежду всички варианти за Brexit онези, които смятат за "приемливи". Над 70 на сто от респондентите са се обявили за отменяна на действието на член 50 (тоест за оставане в ЕС) - опция, която бе пета по популярност сред т. нар. индикативни гласувания на депутатите със 184 гласа "за" при 293 "против". Вторият по популярност избор на читателите на деловия вестник е нов референдум с 65 на сто подкрепа, който вариант събра най-много гласове в Камарата - 268 "за" срещу 295 "против". Излизането от ЕС по схемата "Единен пазар 2.0" (тоест оставане на митническия съюз и единния пазар на ЕС) е сметнато за приемливо от 38 на сто читателите, докато парламентаристите отхвърлиха това с 188 срещу 283 гласа. А планът на лейбъристите и вариантът Brexit без сделка имат одобрението на едва 7 и 11 процента от анкетираните. Камарата на общините също отхвърли Brexit без сделка със 160 "за" и 400 "против", припомня "Файненшъл таймс".

Още по темата

В друга публикация на вестника, цитирана от ТАСС, се посочват четирима най-вероятни кандидати за поста лидер на Консервативната партия след обещаната оставка на Тереза Мей. Това са бившият външен министър Борис Джонсън, бившият министър за напускането на ЕС Домиинк Рааб, настоящият външен министър Джереми Хънт и министърът на околната среда Майкъл Гоув. Според "Файненшъл таймс" мнозинството от консерваторите в парламента предпочитат прагматичния Гоув, а в надпреварата за лидерския пост след излизането от ЕС може да се намесят и други политици, вкл. Елизабет Тръс, главен секретар на хазната.

В. "Дейли телеграф" признава, че Brexit е бъркотия, но прогнозира, че нови избори биха влошили нещата още повече. Вместо да сияе в триумф, премиерът Тереза Мей ще прекара днешния ден в отчаяни молби към членовете на парламента да гласуват още веднъж по нейната версия за напускане на ЕС. Някои привърженици на Brexit неохотно обещаха подкрепа, но един депутат заяви, че ще гласува за сделката на Мей, само ако му пъхнат дуло на пистолет в устата, пише изданието.

В. "Таймс" предрича, че на Великобритания предстои да прекара още една година в ЕС, ако членовете на Камарата на общините откажат днес да одобрят централната част от сделката на Мей, тоест само споразумението за оттегляне. В случай че днес - датата, на която кралството трябваше да излезе от ЕС - мнозинството от депутатите гласува "за", това е необходимо условие за удължаване на процеса по активирания член 50 от Лисабонския договор.

Демонстранти, водени от Найджъл Фараж, обаче ще се съберат около сградата на парламента, лидерът на лейбъристите Джереми Корбин и северноирландските юнионисти са против подобно развитие, така че гласуването едва ли ще бъде успешно. А лидерите на страните от ЕС са готови да принудят Лондон да приеме още до една година отсрочка или да напусне без сделка, отбелязва "Таймс".

"Гардиън" пише саркастично, че заради поредния хаотичен ден около Brexit европейският печат и коментаторите сякаш са включили телевизорите, взели са пуканки и са седнали да гледат следващия нелеп епизод от британската психодрама с примеси на неверие и покорство.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase