Снимка: Reuters
fallback

Когато започна да се учи да играе шах, по-малката ми дъщеря беше ужасена, че фигурите не могат да се местят там, където тя искаше да бъдат. Тя все още в голяма степен игнорира ходовете на опонента си, смятайки, че само нейните са важни, за да победи. От две години насам британският премиер Тереза Мей се държи по същия начин, пише в свой анализ за Bloomberg Леонид Бершидски.

Ето защо в Мей не трябваше да се изненадва, когато главният преговарящ за Brexit Мишел Барние разби последния ѝ план за бъдещите връзки между Европейския съюз (ЕС) и Великобритания, за който тя изразходва голяма част от политическия си капитал.

Освен това не трябваше да е изненадана, че усилията да получи различна реакция от отделните лидери на ЕС не постигнаха нищо.

"ЕС не може - и няма да делегира прилагането на митническата му политика и правила, ДДС и събиране на акцизи, на страна, която не е членка, която няма да бъде обект на структурите за управление на ЕС", заяви Барние в Лондон. "Всяко митническо споразумение или митнически съюз, а аз винаги съм казвал, че ЕС е отворен за митнически съюз, трябва да уважава този принцип".

Това, че Великобритания ще приложи митническите правила и задължения, беше ключово предложение в документите, които правителството на Мей публикува този месец. Тези документи, които имат за цел да доведат до безпроблемна търговия с ЕС, без страната да е част от някоя от съществуващите структури на блока, е плод на болезнен компромис в правителството и партията на Мей, а ключови министри подадоха оставки заради предложенията, които съдържа. За хора като тях документът не гарантира достатъчно независимост на Обединеното кралство.

За Барние обаче това е същата стара игра, която Великобритания се опитва да играе от 2016 г. - опитва се да запази ползите от това да бъде в най-големия търговски блок в света, без да признава юрисдикцията му или да се подчинява на неговите правила.

"Подбирането не е опция”, заяви Барние в първата си реч като преговарящ за Brexit през декември 2016 г. “Страната няма да може да избира и да бъде участник в части от единния пазар”, повтори той на 22 март през 2017 г

Целият анализ четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 5 години

Добре действа. Ще намали броя на нашенските тесногръдци а тези които още не знаят езика ще трябва да го научат инак ще получат ритник по селяшките им ***! А за 10 нашенски БГ талупа не давам и един интегриран черен или индиец от Англия. Българската нация е една от най-бързо изчезващите пък се подиграваме на една истински просперираща държава. Приятно ви роминистаниране и затъване над шия!

12

Анонимен

преди 5 години

До Анонимен 12От булсат коми акъл не търси!

11

Анонимен

преди 5 години

Добре че се махат ингилизите от евро сьюза инак нямаше да се спрат да провокират останалите европейски дьржави колко сме тьпи бедни и прости в Бьлгария и сме се запьтили няколко милиона кьм полу индийския им остров.

fallback