Снимка: БТА
fallback

Лидерите на сепаратистите казват, че обявяването на независимост "е единственият вариант", след като спечелиха 90 на сто от гласовете на референдума в неделя. Но този план рискува да потопи цяла Испания в криза, "каквато не сме виждали от поколения", пише ДПА.

Още преди приключването на каталунския референдум за независимост в неделя, чието произвеждане беше забранено от властите в Мадрид, работници вече издигаха трибуна, от която да се обяви практически гарантираната победа на сепаратистите. "Здравей, република!" и "Здравей, нова страна!", пишеше на плакатите.

Същата нощ тълпи аплодираха, когато чуха, че "са спечелили правото" да се отделят от Испания, след като 90 на сто от гласувалите са подкрепили независимостта. Но още в понеделник партито приключи и остави отворен въпроса дали това наистина може да се случи.

Oще по темата

"Не е ясно дали независимостта е реална алтернатива, ще трябва да сме добри в преговорите - но не с това правителство", заяви пред ДПА Пилар, 61-годишна бивша учителка, след като гласува с "Да" на референдума.

От 2010 г. насам испанският премиер Мариано Рахой е омразна фигура за каталунците, стремящи се към независимост. Тогава, като лидер на опозицията, той поведе борбата срещу закон, даващ по-широка автономия на Каталуния. По негово искане Конституционният съд го отмени.

В неделя Рахой не положи усилия да спечели симпатиите на сепаратистите. В края на изпълнен с насилие ден, когато испанската полиция беше обвинена, че е наранила над 800 души в опит да спре референдума, Рахой благодари на полицаите и заяви, че държавата "е направила това, което трябваше да направи".

В отговор каталунският премиер Карлес Пучдемон заяви, че "през идните дни" ще предаде резултатите от референдума на каталунския регионален парламент, за да може институцията да приложи закон, задължаващ я да обяви независимост в рамките на 48 часа от победата на сепаратистите.

Но легитимността на подобна стъпка е най-малкото съмнителна.

Дори като оставим настрани въпроса доколко е валидно едно допитване, извършено в противоречие с испанската конституция, без проверени процедури и при наличие на полицейска принуда, резултатите от него далеч не са еднозначни.

Каталунските власти заявиха, че са били подадени 2,26 милиона гласа, като около 90 процента са подкрепили независимостта.

Избирателната активност обаче беше само 42 на сто, така че е трудно да се твърди, че мнозинството е казало думата си.

"Това не беше референдум, а плебисцит, представляващ предпочитанията на около 40 на сто от каталунците", заяви Франсиско де Борха Ласерас, директор на мадридския клон на мозъчния тръст Европейски съвет по външна политика.

Организаторите на референдума възразяват против подобни критики и твърдят, че 700 000 души не са могли да гласуват заради полицейските акции срещу избирателните участъци.

Ако акциите не се бяха състояли, избирателната активност щеше да достигне 55 на сто, казват те, макар че подобно твърдение е недоказуемо.

Въпреки това, дори да приемем, че каталунските сепаратисти са гръмогласно, но миноритарно движение, способността му да мобилизира милиони е напълно реална. Референдумът, на който много хора бяха видени да плачат, докато пускат гласовете си в урните, доказа поне това.

"Не може да оставите на съдии, прокурори и полицията решението на политически проблеми", се казва в публикувана в понеделник редакционна статия на барселонския в. "Вангуардия", който подкрепя съюза с Испания. В нея се отправят критики към испанския премиер Мариано Рахой заради неуспешните преговори по исканията на каталунската автономия.

Според Борха Ласерас решението би била "една амбициозна конституционна реформа, включително специално признаване на каталунската нация (в рамките на Испания) и прехвърлянето на повече права за самоуправление, включително данъчни правомощия".

Но според него диалогът е практически невъзможен, защото каталунските лидери искат "независимост или нищо" и ще принудят Мадрид да вземе още по-строги мерки срещу тях. Сред вариантите е арестът на каталунски лидери, както и временната отмяна на каталунското самоуправление.

"Така става, когато правите държавен преврат", заяви анализаторът, призовавайки Пучдемон и неговите съмишленици да се откажат от едностранните стъпки.

"Ако го сторят, може да се освободи малко пространство за маневри. Ако не, ще се изправим пред държавна криза, каквато не сме виждали от поколения".
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

Анонимен

преди 6 години

До УточнениеДругарю, не е ли демонстрацията на невежество именно това, с което се занимават жълтите медийки?

34

Анонимен

преди 6 години

Продължавайте евророби,да ревете на чужд гроб,а да не виждате унизителното положение в което са ви навряли и вие ревете от възторг!На Каталуния не можете да и стъпите на оная работа - тя има голямото предимство,че има излаз на море и всички тези злорадства,че останалата част от Испания,както и ЕС ще и наложат мита е ала -бала!Бъдете сигурни,че още на другия ден,след обявяването на независимостта,ще пристигнат едни чичковци с дръпнато очи,а след тях ще потеката юаните и те ти нов Хонг-Конг!

33

Да се помисли малко

преди 6 години

ДА така е ПУЧ ДЕМОН........ думата ПУЧ на руски е бунт а че си е ДЕМОН е ясно.поне е ***..живял съм там..и сега бях пак..хубав град...но рискуват непризнаване от всички държави..мита с ЕС и бойкот от Испания... къде ще продават стоки и какво искат ...ще стане като с Югославия...къде ходихме на пазар преди ..в Макединия...скопие Белград ..а сега са пародия на държави....след отцепването и разпада

fallback