Снимка: Reuters

Британските вестници отразяват и коментират вчерашния втори тур от парламентарните избори във Франция, на който партията на президента Еманюел Макрон и съюзниците й спечелиха солидно мнозинство. "Макрон продължава напред", извежда в заглавие лондонският "Гардиън".

Мнозинството ще позволи на новия президент относително лесно да прокара плановете си за промяна във френското трудово законодателство и да ревизира схемата за изплащане на помощи за безработни и пенсии.

Но резултатите от вота са съчетани с рекордно ниска избирателна активност, отбелязва изданието и подчертава, че делът на негласувалите е особено висок в районите, населявани от хора с ниски доходи. А това открива наново дебата за социалното разделение във Франция, заключава левоцентристкият вестник.

Още по темата

"Гардиън" не подминава и факта, че Френската социалистическа партия е големият губещ в тези избори, на които партията се сдоби с едва 34 депутатски мандата. Вестникът посочва, че около половината от кандидатите на центристката партия на Макрон са на практика неизвестни лица от различни сфери на дейност. Сред тях има математик, бивш бикоборец и магистрати.

"Дейли телеграф" също подчертава, че абсолютното мнозинство на Макрон във френското Национално събрание е спечелено с рекордно ниска за Петата република избирателна активност. Според консервативното издание това е признак за умора на гласоподавателите от седеммесечната предизборна кампания (президентски и после парламентарни избори), а също знак за гняв към политическата класа, което може да стане спънка за реформите на Макрон.

Германският многотиражен вестник "Билд" се пита в заглавие какво ще направи Макрон с тази голяма победа и си отговаря, че французите ще трябва да се готвят за болезнени реформи. Всекидневникът "Франкфуртер алгемайне цайтунг" констатира в подзаглавие, че слабото участие в изборите не е повлияло на резултатите от тях.

Варшавският "Газета виборча" излага на преден план факта, че Макрон се е сдобил с абсолютно мнозинство в парламента, но то е по-малко от предвижданото в предизборните сондажи. Либералният вестник отбелязва, че резултатите от изборите са приятни за едни, неприятни за други, но за всички са успех на демократична революция, сиреч пълно преоформяне на френската политическа сцена при използването единствено на мирни и демократични средства.

Братиславският "Сме" припомня, че допреди година никой не е вземал насериозно Еманюел Макрон, който сега има пълната власт. Всекидневникът се пита как е постигнато това и изброява ключовите моменти от кратката история на неговото политическо движение от възникването му през април м.г. до днес.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase