Снимка: Reuters
fallback

61 процента от българските ученици се притесняват да не получат ниски оценки. Същия страх изпитват две трети от техните връстници в държавите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/.

Момичетата показват по-висока тревожност за постиженията си в училище, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката, цитирайки данни от поредното изследване на PISA за физическото и емоционално състояние на учениците.

ОИСР публикува днес доклад с данните от проучването, проведено през 2015 г. Информацията в него отразява самооценката на 15-годишните за тяхната удовлетвореност от живота, за очакванията за бъдещата им реализация и за техните притеснения.

Изследването също така показва, че за доста деца училището е: "Място за мъки". В изследваните 53 страни, повече от 10 процента от анкетираните деца казват, че съучениците им се подиграват няколко пъти месечно. Около 4 процента се оплакват, че ги блъскат или удрят многократно за един месец.

Според децата, физическият или вербалният тормоз е често явление, а кибертормозът е посочен като най-новата форма на агресия.

Според изследването 55 процента от българчетата споделят, че изпадат в състояние на безпокойство, когато предстои да бъдат изпитвани, дори и да са добре подготвени. Цели 62 процента от децата посочват, че стават нервни, когато не знаят как да се справят с конкретна задача.

Авторите на изследването са помолили учениците да оценят живота си по скала от нула до 10. Почти 43 на сто от българчетата са напълно удовлетворени от живота си. Само 14 процента са избрали стойности от 0 до 4, което означава, че не са удовлетворени.

Средната степен на удовлетвореност за децата от страните в ОИСР е 7,3. При българчетата показателят е сходен - 7,4. Има обаче съществена разлика в равнището на удовлетвореност на момчетата и момичетата. Момчетата са по-доволни от живота си, като това важи както за страните от ОИСР, така и за България. Образователните постижения на децата в училище оказват слабо влияние върху тяхната удовлетвореност от живота - показателите са еднакви при отличниците и при децата с ниски резултати.

Момичетата посочват по-често от момчетата, че се стремят към високи оценки в училище. Същевременно те по-рядко определят себе си като амбициозни. 59 на сто от българските момчета и 56 на сто от момичетата твърдят, че желаят да бъдат най-добри във всичко, което правят. Процентът на амбициозните момчета е 68, а на момичетата - 62.

От голямо значение за амбицията на детето да успее е неговият социален статус. В почти всички страни децата с по-нисък социален статус показват и по-малки амбиции за успех. Учениците с по-силна мотивация обикновено декларират, че са и по-удовлетворени от живота си.

68 на сто от българчетата споделят, че са част от живота на училищната общност. За страните от ОИСР този процент е 73. Цели 30 на сто от българските ученици обаче твърдят, че се чувстват аутсайдери в клас. За страните от ОИСР този дял е едва 17 на сто. Резултатите на тези деца по природни науки в PISA са с 22 точки по-ниски, отколкото на 15-годишните, които се чувстват част от училищния живот.

Изследването установява също, че почти 91 на сто от 15-годишните в ОИСР използват телефони с интернет. Около 61 на сто от тях са влезли в мрежата чрез смартфон, когато са били на възраст под 10 години. 18 на сто са го направили преди шестия си рожден ден. Учениците, които използват интернет повече от шест часа на ден, са по-неудовлетворени от живота си - закъсняват повече за училище и се чувстват по-самотни.

15-годишните са питани също как прекарват времето си извън училище. 66 на сто от българчетата посочват, че се занимават с някакъв спорт преди часовете, а 69 на сто - след това. За страните от ОИСР този процент е по-нисък - съответно 43 и 66 на сто. Момчетата проявяват по-голяма физическа активност от момичетата. Има пряка връзка между заниманията със спорт и резултатите в училище - колкото по-често спортуват децата, толкова по-високи оценки получават.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

тя

преди 7 години

Напълниха се училищата с роми и нивото много падна! Губят умните и ученолюбиви деца , което е много жалко!

19

55

преди 7 години

Оптималната тревожност е добър мотиватор за учене.Да не би някой от нас възрастните да ходи на работа всеки ден в състояние на възторг!

18

Пряка вина днес бг

преди 7 години

Основната вина лежи върху родителите медиите като днес бг които сеят разврат и сексуални извращения. В основата и корена на проблема са сексуалните проблеми и развращаването на децата което унищожава душите и психиката им и не само

fallback