Снимка: Reuters
fallback

Германия и Франция поискаха европейско законодателство, което да позволи подслушването на разговори, водени през интернет като част от мерките за борба с тероризма.

Вътрешният министър на Германия Томас де Мезиер съобщи пред комисията за граждански свободи на Европейския парламент днес, че с френския му колега Матиас Фекл, са изпратили писмо до Еврокомисията с искане тя да предложи законодателство по въпроса. В момента ЕС няма правила, чрез които да задължи доставчиците на интернет да сътрудничат на властите при разследване на престъпления и на терористични заговори.

Де Мезиер съобщи, че полицейските служби изпитват огромни проблеми да проследяват телефонни разговори, водени през интернет чрез смартфоните.

Германският министър обясни, че интернет апликацията "Телеграм", която се използва често от терористи за размяна на информация и координация на действията, отказва да сътрудничи и да декодира разговори на свои клиенти. Други доставчици също създават затруднения при антитерористични разследвания. Според Франция и Германия въпросът трябва да се уреди на европейско ниво, а не всяка отделна държава да бъде оставяна сама да приема законодателство, за да се улесни работата при разследване на престъпления, в които са въвлечени повече държави.

Пред евродепутатите Де Мезиер каза, че интернет доставчиците трябва да бъдат поставени при еднакви правни условия с телеком операторите, които са задължени да представят възможност на полицията да подслушва разговори на техни клиенти с разрешение на магистрат. "Ние не искаме да проследяваме повече, но не желаем и да изпускаме възможности за получаване на информация", заяви той пред евродепутатите.

Германският министър каза, че подслушването на смартфоните трябва да се уреди така, че да дава възможност за кодиране на информация например, за да не може хакер да открадне кола с електронно управление или да поръчва храна от името на нечий чужд умен хладилник. Това обаче не изключвало възможността за подслушване на смартфоните.

Еврокомисарят Димитрис Аврамопулос съобщи днес, че е бил наскоро в Силициевата долина, за да обсъжда същия въпрос с представители на "Фейсбук", "Туитър" и "Гугъл" и че ЕС ще даде предимство на борбата с тероризма онлайн до края на годината, защото "бойното поле на терористите все повече се премества към интернет".

Междувременно Аврамопулос съобщи още, че 20 000 бежанци в Гърция и още 6000 еритрейци в Италия са готови за разселване във вътрешността на ЕС. "Казах на министрите - никакви извинения повече. Стига приказки. Пролетта наближава и няма време за отлагане", каза еврокомисарят за миграцията след срещата на вътрешните министри от ЕС днес в Брюксел.

Еврокомисията иска разселването да достигне до по 3000 души от Гърция и 1500 от Италия месечно, за да се изпълнят квотите за прием.

ЕС се договори да преразпредели 160 000 бежанци от Гърция и Италия, като договореността изтича през септември. До момента само 5469 бежанци са прехвърлени от двете гранични държави във вътрешността. 29 от тях са дошли в България.

Нашата страна трябва да приеме още 1723 души по своята квота.

Въпреки натиска от Еврокомисията Полша, Унгария и Австрия не са приели нито един "квотен" бежанец. Нито една държава не е изпълнила изцяло задължението си. От одобрените квоти от 160 000 остава да се презаселят още 83 504 души по данни към 22 март.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

К.М.Т.

преди 7 години

До АнонименТова е така, защото Ес е нехристиянска организация. Църквата категорично отхвърля идеята, че членството на България с тия *** е "благотворно". Ако беше така хората щяха да си стоят тука и да обичат България, да се гордеят с нея, а не да ходят да слугуват на Запада и да им се кланят на "ценностите". Но не можем да виним само ЕС. Корумпираните ни медии също много допринасят за това младото поколение да се американизира.

17

Таси

преди 7 години

26 000 има готови за разселване,ама няма държави готови за приемане.То още 30 000 000 има готови да дойдат в Европа,да ги вземем и тях.

16

хм......

преди 7 години

Ние не можем , а и не искаме , да приемаме още бежанци несамо заради хаоса , който се създава , но и по финансови причини. Всички ще сме ощетени - сигурността ни ще е още по - несигурна , джоба ни още по - изтънен. Запазването на расови , религиозни и битови особености ще е под въпрос. Както Австрия , Унгария и Полша могат без квотен индивид , така и ние можем.Нужно е да се ръководим от желанието на народа.

fallback