Снимка: архив, Reuters
fallback

България трябва да положи повече усилия, а управляващите – повече политическа воля, за да образоват ромите. Това се предлага в доклад на Европейската комисия, който прави годишен обзор на образованието и обучението в ЕС.
 
93% от българските роми нямат средно образование, 26% от децата учат в сегрегирани училища, а 61 на сто от тези до 24 г. не работят и не учат, се посочва в доклада, който се основава на различни европейски статистики.
 
"Необходими са повече усилия в посока мерки за премахване на сегрегацията и междукултурното образование в етнически смесена среда", съветват от Европейската комисия.
 
В доклада се посочва, че много от ромските деца не ходят на училище или показват по-слаби резултати, защото не знаят български език. Други пречки са скритите разходи за образование, недостигът на детски градини, лошата инфраструктура и недостатъчната работа сред техните родители и с неправителствените организации.
 
Ето защо се препоръчва ромските деца да се запишат в детски градини, където да се социализират от малки, да получат равен достъп до качествено образование и да се съхранява и развива културната идентичност на децата от етническите малцинства.
 
За разлика от ЕС в България социално-икономическият статус оказва силно въздействие върху достъпа до образование, констатира докладът. Според него в България икономическите възможности са определящи за достъпа до елитните училища в най-голяма степен в ЕС.
 
Брюксел посочва като проблемни освен ромските деца и тези от селата, където няма добри училища. Под средните в Европа са и нивата на децата, записани в детски градини – 89% при 94% за ЕС.
 
13,4% от учениците у нас не завършват училище, което е влошаване на резултатите спрямо 2012 г. (12,5%). Единственият район, където повече младежи излизат с диплома за средно образование, е северозападният, в  който се включва София. В останалите региони резултатите са по-лоши, а в северозападния отпадналите от училище са повече от 23%.
 
"Българската образователна система се характеризира с ниско качество, остарели учебни програми и неравенство между учениците в различните видове училища", пише черно на бяло в годишния доклад на Комисията.
 
Като допълнителни проблеми се изтъкват ниската привлекателност на учителската професия, застаряването на педагогическите кадри и недостатъчното финансиране. В момента България отделя 4,1 на сто от БВП за образование, докато средното за ЕС е 4,9% и планира да ги намали до 3,2 на сто през 2019 г.

Европейската комисия констатира, че това се прави заради промяна на формулата на финансиране на образованието и заради демографския спад на млади хора в страната, но предупреждава, че парите са много недостатъчни и ще продължат да създават проблеми.
 
Не по-утешителни са изводите и за висшето образование. В доклада се казва, че методите на преподаване са остарели, процедурите за акредитация и оценяване на университетите са сложни и неефективни, студентите не са достатъчно мобилни, а научните резултати са слаби. Препоръчва се да се направи по-ясно определение що е това ВУЗ, като се разграничат от други форми на образование над средното.
 
Като основен проблем на висшето образование в България докладът посочва не само недостигът на пари, но и недостатъчната приложимост на образованието на пазара на труда. България е водеща в ЕС по производство на политолози и социолози (14% от студентите) сред последните в обучението по компютърни науки (3%), , където има най-голям глад от специалисти и перспективи за развитие. Всеки трети студент учи икономика и администрация, 1 от 10 за инженер, 8% педагогика и само 7% медицина. В природните специалности са записани 0,8% от бъдещите висшисти, а математика и статистика учат 0,16%.
 
В същото време свободните места на пазара на труда са мениджъри, инженери, медицински професии и в IT сектора, отваря очите докладът на Брюксел.
 
Броят на завършилите висше образование все още е недостатъчен (32%), но България ще успее да се вмести в европейската цел до 2020 г. те да станат 36 на сто, оптимисти са в Брюксел. В Европа 39,4% от населението е с университетска диплома. От наскоро завършилите у нас 55% успяват да си намерят работа, в Европа те са 71 на сто.
 
Евродокладът раздава похвали за новата система за финансиране на университети, която се прилага от тази година и цели намаляване на зависимостта между държавната субсидия и броя на записаните студенти, като се очаква акцентът се премести върху качеството на образованието, развитието на науката и възможността на абсолвентите да си намерят работа по специалността.
 
България продължава катастрофално да изостава и при осъвременяване на квалификацията на вече завършилите. Броят на хората, които минават допълнителни професионални курсове, е 2% при 10,7% за ЕС, което ни отрежда предпоследното място. В Брюксел се надяват до 2020 г. да изпълним поне собствените си цели и да ги увеличим до 5 на сто, като се включат повече хора в неравностойно положение, които най-трудно си намират работа, заради по-голямото търсене на квалифицирани кадри.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

122

152

преди 7 години

ДРУГАРИ ЕВРОАНТЛАНТИЧЕСКИ ПОДЛИЗУРКОВЦИ ОТ ДНЕС.БГ,ОТКОГА ЦЕНЗУРИРАТЕ "TSIGANIN" И КОЙ ВИ ДАВА ПРАВО ДА МИ ОГРАНИЧАВАТЕ ПРАВОТО НА СВОБОДНО ИЗРАЗЯВАНЕ!АМИ ЗНАЕТЕ ЛИ АКО СЕ ОБЪРНА КЪМ НАЧАЛНИЧЕСКИЯ ВИ антиБЪЛГАРСКИ ХЕЛЗИНСКИ КОМИТЕТ НА КАКВО ЩЕ ВИ НАПРАВЯТ ЗА НАРУШАВАНЕ НА ПРАВАТА МИ КАТО БЪЛГАРИН В ДЪРЖАВАТА БЪЛГАРИЯ?

121

152

преди 7 години

*** лебед не може да стане.*** и образован са също несъвместими и невъзможни комбинации!Как западняците образоваха живеещите при тях ***(от България, Румъния, Унгария)?НИКАК! И пак ще ни се налагат и бъркат какво да правим с тази ***, от която цяла Европа е пропищяла.ЖАЛКО, ЧЕ КАРАКАЧАНОВ НЕ СТИГНА ДО БАЛОТАЖА! ЩЕШЕ ДА ГИ ПРАТИ ПО ДЯВОЛИТЕ ИЛИ ДА ИМ ГИ ПРАТИ ТАМ ДА ГИ ОБРАЗОВАТ И ДА ВИДИМ КАК ЩЕШЕ ТОВА ДА СЕ СЛУЧИ ВЪОБЩЕ!

120

ПАНЧО

преди 7 години

При Бай Тошо всички ,,РОМИ,,говореха правилно български.Завършваха 8 клас и имаха работа .Никой не се определяше,като мюсулманин,а повечето ходеха и нацърква.За хубаво или лошо тази е истината.

fallback