Ян Дин пред китайски търговски център в Будапеща. Снимка: Reuters
fallback

Премиерът Виктор Орбан е известен с откритата си враждебност към мигрантите и е издигнал гранични ограждения с бодлива тел, за да ги държи настрана, но в същото време дискретно е отворил вратите на Унгария за чужденци, които са достатъчно богати да си платят за престоя в страната, пише Ройтерс.

Лансираната през 2013 г. схема "облигации за пребиваване" е привлякла хиляди заможни китайци, които охотно се радват на чистия въздух, възможностите за образование и по-спокойното темпо на живот, които Европа предлага. А за разлика от бежанците, които се спасяват от конфликти в Близкия изток, тези имигранти се чувстват съвсем добре дошли.

"Това е успешна схема, защото носи пари в страната и нито стотинка не я напуска", каза Орбан в понеделник в парламента в отговор на питания на депутати от опозицията.

Ян Дин е пристигнал в Будапеща с жена си и дъщеря си през април 2015 г. Той е типичен представител на близо 10-те хиляди китайци, които са се настанили в Унгария по тази схема.

Роденият в Пекин Дин продал наследен от родителите си имот и купил облигация на стойност 300 000 евро, която дава на него и семейството му право на пет години престой в Унгария, която е член на Европейския съюз.

"Не дойдох заради себе си, а само за образованието на дъщеря си, за нейното бъдеще", каза той на Ройтерс чрез преводач.

Дъщеря му Сюе Ер сега е записана в местно училище и говори малко унгарски. Тя е била топло посрещната от учителите и администраторите, които са направили всичко възможно да й помогнат да се приспособи, каза Дин.

"В Китай икономиката бързо се развива, но има силно замърсяване на въздуха, а градовете се разрастват толкова бързо, че човек не може да получи образованието, което иска за детето си", каза той.

Дин каза, че иска да спести на дъщеря си огромното съревнование между учениците в Китай, което той обяснява с големите паралелки. В Унгария паралелките обикновено са по 25 ученици, което според Дин е много малко по китайските норми.

Участниците в схемата за престой в Унгария трябва да заделят пари не само за облигацията, но и за тлъстата комисионна от 50 000 евро за агенцията, която обработва молбата им. Когато обаче срокът на облигацията им изтече след пет години, те получават обратно своите 300 000 евро и запазват правото си на пребиваване в Унгария.

Още няколко страни от ЕС имат подобни схеми, но унгарската е една от най-евтините и предлага незабавно права на пребиваване.

Разпънатият червен килим за тези заможни чужденци, които в огромното си мнозинство са китайци според официалната статистика, е в рязък контраст с хулите, с които Орбан засипва стотиците хиляди мигранти, избягали в Европа през последната година, повечето от Сирия, Ирак и Афганистан.

Орбан казва, че тези мигранти, които в мнозинството си са мюсюлмани, представляват заплаха за сигурността на Европа и християнската цивилизация.

Той успешно лобира за това унгарците да отхвърлят на референдум на 2 октомври предлаганите от ЕС мигрантски квоти за страните членки. Избирателната активност бе твърде ниска, за да бъде резултатът валиден, но Орбан не дава признаци за компромис по отказа си да приема мигранти.

Дин отхвърля всякакво сравнение между мигрантите, които сега са държани извън Унгария от новите погранични ограждения, и купувачи на облигации като него.

"Положението на китайските имигранти е съвсем различно. Те имат спестявания, имоти в Китай, следователно имат очаквания. Това е различна демографска група", каза той.

"Съмнявам се, че унгарското правителство или общество не виждат разликата. Тук нещата са положителни за нас, не се случва нищо отрицателно", каза Дин.

Мнозина от китайските купувачи на облигации имат предприемачески опит и въодушевено търсят нови възможности за инвестиране. Дин е съосновател на компания за съвети на новопристигащи как да инвестират парите си в Унгария и другаде.

"Искаме да изнасяме унгарска технология и добри решения в Китай", каза бизнеспартньорът на Дин - Чжан Цзинцзюн. Той добави, че новопристигналите са вдъхнали нов живот в търговските връзки между Унгария и Китай, който е втората по големина световна икономика.

"Тук съм от 20 години. Минахме по обичайния път - дрехи, обувки, и сме много навътре в този бизнес. С новите хора идват нови идеи. Тук парите просто са на разположение и трябва само да ги впрегнем в работа", каза той.

Неотдавна Дин разведе две новопристигнали двойки в сграда в Будапеща край Дунава, където китайски фирми имат офиси, за да проучат възможности за инвестиране.

Сред разгледаните компании е Окситри, която продава бързорастящо дърво, развито с биотехнология за нуждите на индустрията и енергетиката.

Ван Минцзюн е пристигнал в Унгария през февруари от Гуанчжоу, един от най-големите градове в Китай, където е продавал аудиосистеми. Той е оптимист за бизнес перспективите си. "Щом опозная местния пазар, мога да продължа (с продажбата на аудиосистеми). Ако не, ще инвестирам в нещо друго", каза той.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

шекелджии

преди 7 години

Василева, спрете се вече. Позор!

13

Анонимен

преди 7 години

Статията е пореден калпав опит за омаскаряване на един качествен политик, който мисли за страната си. Само дето никой не се връзва на подобна жалка пропаганда.

12

славянин

преди 7 години

Орбан знае какви да допуска до страната си - работливи и съвестни хора, а не ***, за разлика от Вулгаристан, Ингилистан, Жабаристан, Швабистан и останалите!

fallback