Снимка: архив, Reuters
fallback

Британският премиер Тереза Мей обяви официално днес в Лондон, че страната ѝ се отказва от председателството на ЕС, което трябваше да поеме на 1 юли 2017 г.
 
Тя предупредила по телефона снощи председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск, че няма да настояват да управляват ЕС, след като много страни изразиха резерви, че Великобритания може да запази председателството си след референдума. По-късно в Тwitter Туск съобщи, че разводът между ЕС и Великобритания трябва да протече гладко като кадифе.
 
Отказът от председателството е първата практическа стъпка за намаляване на влиянието на Лондон върху европейските дела, след като на 23 юли британските граждани гласуваха на референдум за напускане на Съюза след 43-годишно членство.

Oще по темата

То дойде само няколко часа преди заседанието на посланиците към ЕС на 27-те страни членки, без Великобритания, които бяха насрочили дебат по преразпределение на председателствата, независимо че Лондон се опъваше да се откаже, преди да е задействана процедурата за напускане.
 
Според източник, присъствал на сбирката, администрацията на Съвета е предложила председателствата да бъдат изтеглени с 6 месеца напред, за да се запълни дупката, оставена от Великобритания. Това ще засегне и България, която по график трябваше да управлява ЕС през втората половина на 2018 г. Страните членки решиха да започнат писмена процедура, която да узакони изтеглянето на председателствата, която се очаква да завърши до седмица. За да стане тя закон, всички 27 страни трябва да се съгласят председателствата да бъдат „дръпнати напред”, вместо да се търси заместник на Лондон. Няколко държави като Белгия и Унгария, вече обявиха, че ще го направят доброволно, но не всички са съгласни, тъй като британското председателство трябваше да е по времето на решаващите преговори по условията за напускането на Лондон.
 
Ако поеме руля от началото на 2018 г. вместо през втората половина на годината, България също ще води преговорите по излизането на Великобритания от ЕС, които се очаква да започнат догодина и да продължат 2 години. По-ранния график ще отърве София от отговорност да търси компромиси по две от най-тежките за договаряне теми в ЕС – дългосрочния бюджет на Съюза и новата селскостопанска политика на ЕС след 2020 г.
 
Очаква се другата седмица шефът на Европейската комисия да обяви и какъв ресор предлага за новия британски еврокомисар Джулиан Кинг, който през есента трябва да бъде одобрен от Европейския парламент. Дейвид Камерън номинира за поста посланика във Франция, след като лорд Джонатън Хил, който досега отговаряше за финансовите пазари, подаде оставка по морални причини след референдума. Според наблюдателите Лондон ще получи по-незначителни отговорности в Европейската комисия, отколкото досега.
 
След задействането на процедурата за излизане Великобритания тя няма да може да участва в обсъжданията за условията за напускане, водени между останалите членки на ЕС, както и по тези, свързани с бъдещото на Съюза.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

хахаха

преди 7 години

Лицемерно, тъжно. Трагедия

16

Анонимен

преди 7 години

Тука има нещо "май". Както и да е, ясно е, че ще "управляваме" през 2018 г., зимата, лятото, няма значение. Въпросът е - КАК?

15

Анонимен

преди 7 години

Ще Управлява но сте Пропуснали да напишете Под Строгият Контрол НА КОГОщото сме много незабележими на Световната КартаБългария е Нищо Повече от 600км Гранична Европейска Зона с три думи ЕВРОПЕЙСКИЯТ МИЗЕРЕН КЛЬОН

fallback