Снимки: архив Reuters
fallback

Великобритания губи голяма част от външнополитическата си сила в резултат на гласуването за напускане на Европейския съюз, каза британският външен министър Филип Хамънд, цитиран от ДПА.

До момента Великобритания настоява за запазване на икономическите санкции срещу Русия, но сега решителността на ЕС може да се разколебае, предупреди Хамънд.

Според него отслабването на позициите на Великобритания вероятно се приема със задоволство от руския президент Владимир Путин.

"Подозирам, че тази сутрин той усеща малко по-слаб натиск и ще бъде малко по-оптимистично настроен за шансовете си в крайна сметка да постигне смекчаване на тези санкции на ЕС", каза Хамънд, цитиран от БТА.

Лидерът на Лейбъристка партия Джереми Корбин прогнозира тежки времена за Великобритания след гласуването за напускане на ЕС. Според опозиционния лидер правителството трябва да защити и да насърчи британската икономика при процеса на раздяла с общността.

"Очевидно предстоят много трудни дни", каза той, като изтъкна падането на британската лира като реакция на гласуването за излизане от ЕС.

По думите му британците са гласували за напускане на общността, защото са ядосани от отношението на няколко последователни правителства към тях, посочва Ройтерс.

Според него Brexit-ът ще доведе до последици за заетостта във Великобритания, а правителството би трябвало да ги сведе до минимум.

Шотландската национална партия (ШНП) вероятно ще призове за нов референдум за независимост от Обединеното кралство, каза бившият й лидер Алекс Салмънд, след като Великобритания гласува за напускане на ЕС, но повечето шотландци се произнесоха за оставане.

"За Шотландия в никакъв случай не би било разумно да напуска ЕС", заяви той.

Попитан дали настоящият лидер на ШНП и първи министър на Шотландия Никола Стърджън ще настоява за нов референдум за независимост, Салмънд отговори: "Да"

Консервативният британски евродепутат Даниел Ханан каза, че няма предложения за промяна на статута на гражданите на ЕС във Великобритания.

"Никой не предлага каквато и да е промяна в статута", заяви той, като добави, че ще продължи да има имиграция.

"Всичко, което искаме, е определен контрол върху това кой идва тук и в какви бройки", каза Ханан.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

Анонимен

преди 7 години

Усещам, че финансовият център на Европа, вече няма да се казва Лондон, а Франкфурт.

45

Аз Малдив

преди 7 години

На тоя гьон и флейта да му направят пак няма да е доволен,даже не хареса концерта в Палмира.

44

българина

преди 7 години

абе лигльо сащ не ликува ли на гърба на европа, войните от тях, бежанците и фесовете за нас??? настройват европа срещу Русия

fallback