Снимка: архив, Reuters
fallback

Държавите, които отказват да приемат бежанци над определена им от Брюксел бройка, ще трябва да плащат по 250 000 евро на всеки отказан кандидат за убежище.

Това се предлага в нова реформа на европейската система за предоставяне на убежище в ЕС, която трябва да замени сегашната. Европейската комисия лансира промените днес, които трябва да бъдат одобрени от страните членки и Европейския парламент, преди да могат да влязат в сила.

Еврокомисарят за миграцията Димитрис Аврамопулос заяви, че настоящата система за бежанците в ЕС е била „убита“ от бежанската криза, на която Съюзът е подложен от две години.

Новата система за убежище е много по-централизирана и включва възможност „за откупване“ от държавите, които не желаят да приемат бежанци.

Граничните държави, както и досега, остават най-ангажирани с бежанците – те ще ги приемат и ще обработват молбите им, освен ако кандидатите нямат вече роднини, установени в ЕС. Тогава те ще могат да подават молби направа в страната, където е семейството им.

Въз основа на критерии, които се определят в зависимост от броя на населението и размера на националната икономика, за всяка държава от ЕС ще бъде определена бройка бежанци, чиито прием ще се смята за допустим. Ако тази бройка бъде надвишена със 150%, държавата ще може да разселва в другите държави от ЕС.

Това разпределение ще става автоматично от компютър в Брюксел, като бежанецът няма да може да си избира държави. След като компютърът вземе решението, бежанецът трябва да бъде прехвърлен от държавата, в която се намира, в новата си страна за 2 до 4 седмици. За целта се съкращава и срокът, в който кандидатите ще могат да обжалват отказите за получаване на бежански статут. Решенията на съда ще трябва да се издават за 15 дни.

Получилите бежански статут ще имат право на правна закрила и на материални помощи само в определената им държава и ако се преместят другаде, ще бъдат връщани обратно в нея, като междувременно ще губят паричните си добавки.

Ако някоя държава, която не е надхвърлила националната си квота, откаже да приеме изпратени ѝ от компютъра хора, тя ще трябва да плаща. Сумата, определена от Брюксел, е четвърт милион евро на човек. Тя е била изчислена на основата на разходите за издръжката на бежанец за 5 г.

Калкулациите за България показват, че тя ще може да започне да разселва бежанци, след като надмине 12 500 молби годишно.  При фиксиране на цифрата ще се взема предвид и броя на бежанците, които страната ни би приела легално от други държави.

Ново в предложението е, че то обхваща бежанци от всички държави, а не както е по сегашната схема, която предвижда разселването на пришълци само от държави с военен конфликт – Сирия, Ирак и Еритрея. Няма да се вземат предвид обаче разселените от другаде бежанци по досегашните споразумения, които ЕС има с Турция за приемането на 72 000 сирийци, както и за 160-те хиляди от Гърция и Италия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

52

ЕС иска

преди 7 години

бедните държави които немогат да изхранват бежанци да плащат за тези които след това ще бъдат настанени във Германия.Така някой страни хем ще имат евтина работна ръка хем няма да имат разходи по тях."болен здрав носи"ПИТАМ КОЙ НЯМА ДА ХУКНЕ КЪМ еВРОПА КАТО ЗНАЕ ЧЕ за него ще бъдат осигурени по 250 000 евро и той че си живурка наволя.Ясно е че ислямизацията продължава.Крайно време е да се откажем от ЕС и Брюксел и да гледаме към РУСИЯ

51

ПРЕДЛОЖЕНИЕ

преди 7 години

ОТ БЪЛГАРИЯ КЪМ БРЮКСЕЛ: Приемаме всеки върнат бежанец от Германия срещу 250 000 парички на калпак.На ЕС трябва да му е ясно че пари от нас няма да видят.Ще ни вземете цървулите!

50

Анонимен

преди 7 години

До облякъл се Илияне сте прав, написали са си хората за визите за Турция. Дописка като слънце, но човек трябва да кликне с мишката и да прочете. Явно е по-трудно за вас, отколкото да критикувате dnes.bg/eu/2016/05/04/es-svalia-vizite-na-turciia-na-kredit.301427

fallback