Остров Майот в Индийския океан. Снимка: Wikipedia

Българите от най-бедния регион у нас - Северозападна България, живеят по-зле от туземците на остров Майот, сочат данните на Евростат за 2014 г.

Според тях във Видинско брутният вътрешен продукт на човек от населението е само 8200 евро, или 30% от средното ниво в ЕС, а на остров Майот, който се намира в Индийския океан и е отвъдморска територия на Франция, стандартът е 31% от този в Евросъюза.

Като цяло животът в България е под средното ниво в общността - едва 47%. Но в София хората са два пъти по-добре в сравнение с останалите части на страната.

Средният размер на БВП на човек в ЕС, след като се отчете и нивото на цените в съответната държава, е 27 500 евро. Докато в България е едва 12 800 евро.

Данните на Евростат обхващат 276 региона на ЕС. Като от 7-те най-бедни региона, пет са в България - реално цялата територия на страната без района около София.

Най-висок стандарт на живот има във Вътрешен Лондон-запад в Обединеното кралство - 539% от средното ниво на БВП на човек в ЕС, сочат данните на Евростат.

След него се нареждат Люксембург (266%), Брюксел в Белгия (207%), Хамбург в Германия (206%), Вътрешен Лондон-изток (204%) и Братислава в Словакия (186%).

Оказва се, че в Лондон-запад имат близо 18 пъти по-висок стандарт от жителите на родния Северозапад. В Хамбург БВП на човек е 2,7 пъти по-висок от най-богатия регион на България - Югозападния.

Данните на Евростат показват, че 21 региона в ЕС са с над 50% по-висок БВП на човек от населението от средното равнище за Общността. От тях пет са в Германия, по три има в Холандия и Обединеното кралство, два са в Австрия, по един има в Белгия, Чехия, Дания, Ирландия, Франция, Словакия и Швеция, като сред богатите региони е и Люксембург.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase