Снимка: архив, Reuters

Механизмът на Европейската комисия за сътрудничество и проверка за България и Румъния остава в сила до постигането на очакваните в тази рамка резултати за всяка от двете държави. Това прие в заключенията от днешното си заседание Съветът на ЕС по общи въпроси.

Съветът очаква следващите доклади на ЕК и приветства намерението на комисията да продължи да наблюдава отблизо положението в България и Румъния. Съветът посочва, че механизмът продължава да играе важна роля за постигането на напредък.

Още по темата

Според министрите процесът на сътрудничество и проверка остава подходящ инструмент за оказване на съдействие и на двете държави в усилията им за реформи, така че всяка от тях да постигне конкретни и трайни резултати за осъществяването на целите на механизма. Съветът припомня готовността си да подкрепя усилията България и Румъния в тази насока с помощ от ЕС и на двустранна основа.

По повод утвърдените решения, свързани с механизма на ЕК за наблюдение на България и Румъния, заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс заяви, че е постигнат огромен напредък.

По неговите думи този процес може да даде пример как да се се постигнат подобрения също в обществената администрация и върховенството на закона. Процесът дава добри резултати и в двете страни, коментира Тимерманс.

При договарянето на споразумението в областта на миграцията между ЕС и Турция трябва да се съобразим с интересите на всички държави от Общността, включително на България. Това заяви Тимерманс пред български журналисти в Брюксел.

Напълно разбирам притесненията на премиера Бойко Борисов, добави той по повод писмото на министър-председателя до председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Ако говорим за затваряне на пътища или пресичането на мрежите на каналджиите, трябва да се се има предвид, че някои (мигранти) биха могли да поискат да пресекат Черно море или да преминат по суша, отбеляза Тимерманс, цитиран от БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase