Снимка: архив, Reuters

Затварянето на границите не е решение на бежанската криза, заяви говорител на председателя на  Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той беше помолен да коментира провеждащата се днес в Прага среща на държавите от Вишеградската група, на която са поканени и България и Македония и която обсъжда унгарската идея за изграждане на втора защитна стена срещу бежанците по българската и македонската граница.

„Не смятаме, че затварянето на границите е отговорът. Предпочитаме управлението на границите“, коментира говорителят, подчертавайки, че всички решения трябва да се вземат с участието на Гърция.

През декември унгарският премиер Виктор Орбан предложи втора защитна линия по границите на България и Македония, която да спира бежанците, тръгнали към Европа, след като Гърция не е в състояние да се справи с прилива и ги пропуска, без да ги регистрира и разпределя. Премиерът Бойко Борисов пък се обяви през януари за запечатване на външните граници на ЕС като единствено решение да се спре наплива на имигранти.

Също днес Европейската комисия обяви, че отпусне още 10 млн. евро на Македония, за да подобри контрола по границата си и да взема пръстови отпечатъци от влизащите откъм Гърция. Брюксел се надява с парите да се увеличат инспекциите по браздата, както и да се засилят проверките на документи, за да се спре регистрираният напоследък ръст на фалшивите паспорти. Освен за купуване на апаратура за македонските граничари, парите ще се използват за плащане на офицери, изпратени от Фронтекс и от други членки на ЕС да помагат с охраната на границата. Евросредствата няма да могат да се харчат за вдигане на телената ограда, огласена от македонските власти, подчерта говорител на ЕК.

Отделно на Гърция ще бъдат отпуснати още 12,7 млн. евро спешно финансиране за изграждането на приемни центрове за 8000 души. До момента с европейски пари Гърция осигурила 7000 места за настаняване на бежанците в частни жилища, а ООН е платил за други 14 900.

Ежедневно в Гърция от турския бряг прииждат по над 2000 души. Гърция е обещала да осигури общо 50 000 места за временен подслон. За разлика от разпределителните лагери на Егейските острови новите ще се състоят от сглобяеми къщи и ще бъдат построени на континенталната част на Гърция – в Атика и провинция Македония. До момента ЕС е отпуснал на Атина 146 млн. евро спешно финансиране за бежанците.

Брюксел очаква до срещата на върха на ЕС в четвъртък в Брюксел Гърция да отвори още 5 приемни центъра на Егейските острови, в които ще се идентифицират новодошлите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase