Жан-Клод Юнкер. Снимка: Reuters
fallback

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предложи пред Европейския парламент държавите от ЕС да приемат на задължителна основа 160 000 бежанци, пристигнали в Италия, Унгария и Гърция.

Юнкер уточни, че през май ЕК предложи разселването на 40 000 души, а сега този брой се допълва с още 120 000 бежанци.

Председателят на ЕК настоя в речта си "За състоянието на Съюза" ЕС да узакони имиграцията, както и да участва по-активно в решаването на проблемите в Сирия и Либия.

Oще по темата

ЕК предлага всички страни от Балканите, които са извън ЕС, но се надяват на членство в Общността, да бъдат включени в списъка на "сигурните" държави. Гражданите на тези държави ще имат правото да искат убежище в ЕС, но страните от Общността ще имат законното основание да отказват такъв статут автоматично.

Юнкер поясни, че "сигурните" държави изпълняват основните изисквания в областта на човешките права и върховенството на закона. Ако в тези държави покриването на дадените показатели се влоши, те ще губят статута си на кандидати за членство в ЕС, заяви Юнкер.

Шенген няма да отпадне в мандата на тази ЕК, но трябва да укрепим опазването на външните граници, посочи Юнкер.

Имаме нужда от таланти, идващи от всяка точка на света. Миграцията трябва да се превърне от проблем в ресурс. Трябва да намерим решение на проблема в Либия, макар да изглеждаме малко слаби; необходимо е да помогнем за решаването на проблема в Сирия; ЕС трябва да бъде по-силен във външната си политика, посочи председателят на ЕК.

Той обяви, че от днес започва работа спешен фонд от 1,8 милиарда евро за Сахел и Северна Африка. С тези средства се цели влагането на усилия там, където проблемът с бежанските потоци се корени.

Докато има война в Либия и терор в Сирия, бежанците няма да изчезнат, няма да им попречат морето, границите и стените. Това, което се случва в Сирия и Либия днес, може да се случи и с Украйна утре. Бежанската криза скоро няма да приключи и трябва да бъдем наясно с това. Разселването няма да реши проблема. Имаме средствата да помогнем на онези, които бягат от тероризма и потисничеството. Европа наистина не може да приеме цялото нещастие на света; броят на идващите тук бежанци е невиждан, но съставлява 0,11 на сто от цялото население на ЕС, посочи Юнкер.

По неговите думи преди всичко останало оказването на помощ на бежанците е въпрос на човечност и човешко достойнство, а за ЕС - и на историческа справедливост.

Европа е континент, в който почти всеки от нас е потомък на бежанец, потърсил спасение от диктатура и потисничество. Трябва никога да не забравяме, че правото на убежище е една от основните европейски ценности. Европа днес е лицето на надеждата за мнозина и това е повод за гордост, а не за страх, каза председателят на ЕК.

Държавите от Балканите в ЕС, балтийските държави и Полша трябва да знаят, че солидарността не е само дума, заяви още Жан-Клод Юнкер.

Ще бъдем на мястото си, ако границите на тези държави от ЕС бъдат застрашени, добави той. Ще обезпечим тяхната сигурност. Границите на ЕС са ненарушими и държа Москва да разбере добре това, посочи председателят на ЕК.

По повод Украйна той изрази подкрепа за действията на президента Петро Порошенко. Юнкер изрази подкрепа за отпадането на визовия режим за украинците, ако необходимите условия бъдат изпълнени, предаде БТА.

ЕС трябва да създаде собствено министерство на финансите за осигуряване на стабилността на еврозоната, заяви също така председателят на Европейската комисия. По думите му това министерство трябва да действа съвместно с европейския стабилизационен фонд.

Юнкер призова ЕС да се върне към ситуацията на пълна заетост в обозримо бъдеще, което според него е напълно реално. В момента средното равнище на безработицата в ЕС е над 10 процента от трудоспособното население.

В изказването си председателят на ЕК отново изтъкна, че въпросът за излизане на Гърция от еврозоната трябва да бъде напълно изключен. ЕК продължава да оказва максимална подкрепа на гръцкия народ, който полага значителни усилия за преодоляване на кризата, допълни той.

Юнкер припомни, че комисията е предоставила на Гърция 35 милиарда евро инвестиции до 2020 година като допълнение към третата международна спасителна програма за страната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 8 години

ЕС е най-големия провал за европейските народи от началото на съществуването на човечеството, БЕЗСПОРЕН ФАКТ. Само глупости и простотии измислят психопатите *** от третия пол от ЕК. Радващото е, че еврогейската клоака се разпада.

22

11

преди 8 години

Никога няма да се оправят нещата, докато Началниците от ЕС мислят с потфейлите си, че всичко се решава с пари, а когато не става - с още пари! Нахрани ги, дай им пари и всички е ОК. Да, ама НЕ!!!! Те искат още и още и всичко! А и тези портфейли все пак нали ние ги пълним???

21

svetla

преди 8 години

Европейската комисия има само искания към нас и ние имаме само задължения към нея. Това е едно безпрецедентно лошо държане към България. Явно е дошло време да не сме толкова послушни. Непослушните са по уважавани.

fallback