Снимка БТА

Българските държавници и политици остро осъдиха бруталното нападение срещу редакцията на френското сатирично списание "Шарли ебдо" в Париж, в резултат на което загинаха 12 души, а 10 бяха ранени.

Президентът Росен Плевнелиев е изпратил съболезнователно писмо до президента на Франция Франсоа Оланд, в което казва, че е дълбоко потресен и наскърбен от новината за престрелката в редакцията на изданието, довела до убийството на невинни граждани.

Още по темата
"Република България остро осъжда този варварски акт на насилие и тероризъм“, пише в писмото на Плевнелиев до Оланд. Българският държавен глава изразява най-дълбоки съболезнования към семействата и близките на загиналите, както и пожелание за бързо възстановяване на ранените, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
 
„Република България е съпричастна с болката на френския народ и ще продължи сътрудничеството със своите партньори в борбата с тероризма в името на ценностите, в които вярваме и които изповядваме“, допълва Плевнелиев.

В свое изявление премиерът Бойко Борисов също осъди остро нападението над редакцията на "Шарли ебдо" и извършените убийства в Париж, съобщиха от пресслужбата на кабинета.

"Този кървав терористичен акт предизвиква гняв срещу насилственото отнемане на човешки живот и посегателство срещу свободата на словото. Изразяваме солидарността си с френския народ в този тежък за всички нас и Европа момент и съпричастност към скръбта на семействата и близките на загиналите. Няма кауза, която да оправдава терора", категоричен е премиерът.

Той припомня, че като съюзници в НАТО и ЕС, България и Франция работят заедно за отпор на новите заплахи пред сигурността и мира. "Заедно с нашите партньори ние сме уверени, че тероризмът ще бъде победен, каквито и усилия да изисква от нас тази борба“, убеден е Борисов.

Българският еврокомисар и заместник-председател на Европейската комисия Кристалина Георгиева заяви, че е "дълбоко шокирана от нападението срещу "Шарли ебдо". В акаунта си в Туитър тя изрази солидарност с френския народ и медиите. Георгиева е уверена, че "този варварски акт няма да възпрепятства по никакъв начин свободата на печата, която е фундамент на нашите демокрации".

Министърът на културата Вежди Рашидов в разговор с френския посланик Ксавие Лапер дьо Кабан също е осъдил терористичния акт. „За съжаление, заплахата от тероризъм е навсякъде и очевидно никой не е застрахован. За мен обаче няма по-висша ценност от човешкия живот и никаква кауза или идеология не могат да оправдаят насилственото му отнемане", е казал Рашидов.

Той е изразил съболезнования на близките на загиналите и пострадалите при нападението. "Потресен съм и съм шокиран, че този варварски акт на насилие бе насочен днес срещу едно сатирично издание. Абсурдно е в сърцето на Европа да се посяга на живота на журналисти и  художници. Не мога дори и да повярвам, че е възможно да се случи подобно злодейство", е допълнил министърът.

"Българската социалистическа партия остро осъжда извършения терористичния акт срещу френското списание „Шарли Ебдо”, при който загинаха невинни хора, които свободно упражняват професията си", пише в своя позиция  левицата.

„Никоя религия, ничия идеология не може да оправдае подобен варварски акт. Няма нищо по-ценно от човешкия живот! Свободата на словото е неприкосновена и днес ние трябва да сме единни - българи и французи, християни и мюсюлмани. Всички, които ценим демокрацията“, допълва говорителят й Атанас Мерджанов.

„Често се губим в излишни спорове, но днес нека заедно изразим своята съпричастност и съболезнования на близките на жертвите. България вече беше мишена на тероризма. Ние изпитахме на собствен гръб ужаса на трагедията. Да не забравяме, че тероризмът е истинският ни враг. Срещу него трябва да бъдат съсредоточени усилията ни”, убеден е той.

Председателят на БСП Михаил Миков е изпратил съболезнователен адрес до френския посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан.

ДПС също остро осъди кървавия акт срещу сатиричното списание „Шарли Ебдо“.

В свое изявление Движението заявява, че както свободата на словото и острието на сатирата като нейна форма са постижение на човешката цивилизованост, така и правото да вярваш посвоему в Създателя е част от същата тази цивилизованост.

"Нелек е контактът между едната и другата изява. Ето това е предизвикателството на диалога между различните религии и култури в 21 век. Но сме категорични, че никое различие няма право да посяга върху друго различие. За да няма експлозия от посегателства, които струват човешки живот, за сетен път ще повторим, че няма идея, политическа кауза и вяра, които да оправдаят тероризма. Тероризмът априори е осъдим, защото е основният враг на ценността да живеем с различията си, обединени от общия принцип на хуманизма в името на живота. Прицелването и куршумът не са изява на идентичност и не могат да бъдат алтернатива на заедността”, се казва в позицията на ДПС.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase