Снимка: Reuters
fallback

Лидерите на Европейския съюз утвърдиха новата Европейска комисия, оглавявана от Жан-Клод Юнкер, заяви председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой, цитиран от ДПА и ТАСС. Новата ЕК ще започне работа на 1 ноември и мандатът й ще продължи до 31 октомври 2019 г. Европейският парламент утвърди новата ЕК в сряда.

Лидерите на страните от ЕС се договориха също така въглеродните емисии да бъдат намалени с поне 40 на сто до 2030 година, предаде БНР. Решението е част от компромис за енергетиката и климата, който беше постигнат късно тази нощ, след като западните страни-членки настояваха Евросъюза да си постави по-амбициозни цели, а повечето от централно- и източноевропейските се съпротивляваха с аргумент, че това ще изложи на риск икономиките им.

Предвижда се още до 2030 г. делът на възобновяемите енергийни източници да достигне поне 27 на сто от енергийния микс, също най-малко с толкова проценти ще трябва да се повиши и енергийната ефективност. Компромисът е станал възможен, след като държавните и правителствени ръководители са отчели, че не всички страни имат еднакви възможности да постигнат тези цели, обясни председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Ромпой формулира основните принципи на споразумението. „Първо – справедливост. Всяка страна ще допринася според благосъстоянието и капацитета си. Второ – солидарност. Тя включва допълнителна подкрепа за страните с по-ниски доходи – и чрез по-адекватни цели, и чрез допълнително финансиране, което да им помогне да догонят останалите в процеса на преход към чиста енергия“, каза Ромпой.

С цел повишаване на енергийната сигурност европейските лидери решиха да се увеличат интерконекторните връзки между отделните страни. Приета беше и препоръка Европейската комисия да бъде информирана за двустранните преговори, които се водят с енергийни доставчици от държави извън съюза.

Друга договореност от снощи предвижда да се развиват ключови проекти от общ интерес в газовата сфера, като конкретно е посочен конкурентния на „Южен поток“ "Южен газов коридор", който трябва да доставя природен газ към Европа от Каспийския регион и Близкия Изток.

Европейският съвет реши още, че следващият комисар по хуманитарната помощ и реакцията при кризи – Кристос Стилиянидис от Кипър, ще бъде и европейски координатор за борбата с ебола. Държавните и правителствени ръководители ще обсъждат варианти за противодействие на епидемията и днес, като се очаква отделните страни да се ангажират с конкретен принос.

Днешната програма на двудневната среща на върха включва още дискусии за икономическата и социална ситуация в Евросъюза – първо – във формат „28“, а по-късно през деня - само между лидерите на страните от Еврозоната.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 9 години

***, може да изглежда самотен, но поне бута количката като самотна домакиня. Сигурно отдолу си е сложил продуктите, дето е купил на промоция от супермаркета и е скрил 1 кутия цигари от мъжа си.

12

Анонимен

преди 9 години

България има да затваря 3200 МВт мощности или модернизация / сероочистка.....ама пари няма, производство няма, хората си ограничават потреблението, за да има за основни нужди (храна/дрехи/подслон), но вече и там е нарушен баланса и не се виждат признаци да се оправи... Европа не е друга планета, като изнесем мръсотията в Индия и Китай, няма да стане по-чист въздуха на планетата... в същото време цени 3x "защото сме еко" + емисии......... да продължавам ли!!!!

11

Анонимен

преди 9 години

Гнусно използване на деца за илюзорна кауза.Напомня ми на една много известна снимка на Хитлер в баварската си вила с децата на Гьобелс.Започнеш ли да използваш деца за да прокараш политиката си значи нещо не е наред.

fallback