Снимка: flickr
fallback

Европейската комисия препоръчва на страната ни улесняване на износа на ток и изграждането на по-добри връзки със съседните електропреносни системи в доклад, представен днес. В документа са описани недостатъците в ценообразуването на електроенергията у нас и още няколко държави от ЕС.

За България, както и за Латвия, Унгария, Малта и Румъния, се отбелязва, че част от проблема се създава от финансовото състояние на регулираните дружества в сектора.

За България се посочва, че трите най-големи електроразпределителни дружества дължат на Националната електрическа компания общо 347,6 милиона лева заради собствените си задължения от 2010 г. насам към дружествата за производство на възобновяема енергия, предаде БТА.

Цитирани са данни от доклад на Световната банка за нашата страна от миналата година, според които токът в България е най-евтин в ЕС. Същевременно в последните пет години се наблюдава повишаване на себестойността на производството на ток заради повишеното производство на възобновяема енергия и свързаните с него субсидии.

Допълва се, че роля имат дългосрочните договори за доставки на ток и забавеното либерализиране на пазара.

Докладът сочи, че в последната година у нас в слънчеви и вятърни централи са били вложени над 4 млрд. евро, които следва да бъдат изплатени от допълнителни такси, плащани от потребителите в следващите години. Отбелязва се, че цените на тока засега не могат да доведат до изплащането на вложенията в екологичното производство на ток.

Наред с анализа на финансово-организационните причини за недостатъците в българската енергийна система и цените на тока, в документа се отчита, че повишението с 14 процента на стойността на електричеството у нас през 2013 г. е довело до "драматични улични протести" и оставка на правителството в София.

Предвид бедността в България се отправя препоръка за разширяване на помощите за отопление и други обществени придобивки, "ограничени драматично" в последните години.

В заключение Комисията пояснява, че недостатъците в ценообразуването на тока в ЕС са възникнали най-напред в страните, пострадали най-тежко от икономическата криза - Испания, Португалия и Гърция. Същевременно се отчита, че проблеми се наблюдават както у нас, така и във Франция, Малта и Румъния.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Уффф

преди 9 години

Пак разбрали, неразбрали пишат! Тока не е скъп, малки са заплатите, я си представете следното - либерализират пазара и дадат право на централите да продават без ограничения извън БГ, тогава всички проризводители без фотоволтаиците и вятърните централи, ще започнат да изнасят ток, и в един момент ще се окажем без необходимите мощности за да поддържаме собствените си нужди. Аз например, ако произвеждам стока ще я продам на този, който ми предложи повече пари.

13

Анонимен

преди 9 години

ЕК ни препоръча да улесним износа на ток Аз пък препоръчвам на триполовите психопати от ЕК, слуги на мамона, да вървят на майната си. Тока в България е най-евтин в ЕС, защото и нашите заплати и пенсии, са най-ниски, логично е, фашисти мръсни.

12

1

преди 9 години

Прави са от ЕС ,и политиците да почнат да мислят за изравняване на заплатите с тези на страните в ЕС ,а не само да мрънкат/ЛЪЖАТ/ 26 години че пари няма ............

fallback