Снимка: Reuters
fallback

Под заглавие "Война на газа: как Путин раздели цяла Европа с газопровода "Южен поток", румънският вестник "Адевърул" пише, че руският президент Владимир Путин е успял да всее раздор в цяла Европа с помощта на газопровода, като е предоставил серия преференциални енергийни договори на някои държави, така че сега Европейският съюз е в невъзможност да отговори по съгласуван начин на руската агресия в Украйна.

"Южен поток" предизвика нов скандал във вътрешността на ЕС, след като Европейската комисия заплаши завоалирано България и дори Сърбия, че може да наложи санкции, ако те продължат проекта, посочва вестникът.

Путин комбинира сентенцията "разделяй и владей" на Макиавели с "предложение, на което не се отказва" от филма "Кръстникът".

Всички страни в региона се втурнаха да подписват споразумения с Русия и "Газпром", след като получиха "оферти, на които не можеш да откажеш": България получи намаление с 10 процента на цената на газа, Сърбия подписа споразумение с "Газпром" за изграждане на ново подземно хранилище за природен газ, а Унгария ще има два нови реактора, построени от руския гигант "Росатом" на стойност 10 млрд. евро с кредит от Русия, посочва "Адевърул".

Изданието припомня за възраженията на Европейската комисия спрямо "Южен поток" и за начина, по който България е опитала да заобиколи европейските предписания. Властите в София обявиха, че спират проекта, но в края на август български медии показаха как работници на пристанище Варна продължават да правят място за тръбите.

В Сърбия заместник-директорът на "Газпром" Александър Сиромятин каза, че строежът в сръбския участък започва през октомври и че "Газпром" очаква България да издаде разрешение за строителство веднага след изборите на 5 октомври, пише "Адевърул".

Вестникът информира за реакцията в Брюксел от сряда вечерта и цитира изявленията на говорителката на Европейската комисия по енергийните теми Марлене Холцнер.

"Адевърул" определя като "причина за тревога" отношенията между австрийската група OMV, която притежава румънската компания Петром, и руския гигант "Газпром".

Президентът Траян Бъсеску предупреди неотдавна OMV, че в медиите се появяват информации, според които ОMV Австрия лансира политики, които не са в полза на румънската държава.

Вестникът посочва, че изявленията на Бъсеску са дошли, след като ОMV е стигнала до споразумение с "Газпром" за изграждане на австрийския участък от "Южен поток". Нещо повече, шефът на ОMV Герхард Ройс започна да лобира на европейско равнище за газопровода, твърдейки че наложените на Русия санкции няма да повлияят на строителството. Според анализатори на института "Чатъм хаус" ОMV може да изнася по газопровода "Южен поток" газ от Черно море. Този газ трябваше да осигури енергийната независимост на Румъния от 2019 г., напомня вестникът.

По-рано, през юни, Ройтерс съобщи, че "Газпром" може да купи пакет от 24,9 процента от акциите на ОMV от суверенния фонд от Абу Даби. "Газпром" отрече информацията.

Макар че Европейската комисия сега оказва натиск на източните държави, редица страни от Западна Европа имат много по-тясно сътрудничество с Русия в енергийната сфера, отбелязва "Адевърул" и напомня за отношенията с италианската компания ENI; с Enel; с British Petroleum, и с E.ON, Wintershall, GdF SUEZ (Франция) и Gasunie (Холандия) в газопровода Северен поток.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

94

Анонимен

преди 9 години

На какво го е разделила ?На държави на които им е позволено да ползват Руски ГАЗ , като Германия ( Северен Поток ) , и други държави , с които си правят експеримент , да не им позволяват !!

93

Nox

преди 9 години

Кисел, братче, много си ***!"Шистовия газ си е нормален и може да се използва за всичко."Не е въпроса, че шистовият газ е некачествен. Става въпрос, че процесът на добиване на шизтов газ трови земята, *** ти се правиш на неразбрал, а ем ти го обясниха:"После ще плащаме много скъп хляб, като унищожат Златна Добруджа."***"пшеница или брашно,цените са еднакви, не плаши хората"При недостиг на газ ще се вдигне цената на хляба(не на пшеницата), освен ако не почнат да го правят пак на мазут.

92

Анонимен

преди 9 години

До Киселяка После ще плащаме много скъп хляб и вода ,като унищожат Златна Добруджа. Нещо, поляците изреваха още преди година за замърсяване и нищожни количества ,,почти никакъв газ,, В САЩ т.н. добиви на шистов газ са спаднали с 85%. С една дума поредният балон на демокрацията и не в ползу роду.Самият газ е опасен за битова употреба и автомобили поради замърсеноста си и е само за промишлени нужди ,липсващи в Б/Я.

fallback