Жозе Барозу и Херман ван Ромпой. Снимка: Reuters
fallback

Енергийната сигурност на ЕС е геополитически въпрос от най-голяма важност. Това заяви на пресконференция след приключването на двудневната среща на Г-7 в Брюксел председателят на Европейската комисия Жозе Барозу.

Енергийната сигурност е първостепенен приоритет, добави председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой.

Барозу отново изрази очакването в края на този месец държавните и правителствените ръководители на ЕС да утвърдят предложената от ЕК стратегия за енергийната сигурност. Кога, ако не сега, да направим това, попита той.

Интересите ни може да пострадат, ако в сферата на енергетиката липсва доверие между Русия и Украйна, коментира Барозу. В отговор на въпрос той поясни, че вносът на втечнен газ от САЩ няма да реши европейските проблеми.

Трябва да подходим честно към този въпрос. Не сме обсъждали със САЩ вноса на втечнен газ на тази среща, заяви председателят на ЕК. По неговите думи за ЕС са важни двупосочните връзки между газопреносните системи на европейските държави, както и завършването на общия енергиен пазар в ЕС. Трябва да говорим с един глас по тези въпроси, повтори Барозу.

Ромпой отбеляза, че завършващата среща в Брюксел е първата във формат Г-7 от 15 години насам, след като заради украинската криза Русия бе изключена от формата Г-8. Той изрази общото очакване на лидерите на ЕС, САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия, Япония и Великобритания за сътрудничество между Москва и Киев.

Очакваме Русия да сътрудничи с новоизбрания украински президент и да ускори изтеглянето на своите войски от границите, да прекрати прехвърлянето на оръжие и отцепници на украинска територия, добави той. Призоваваме Русия сериозно да се насочи към постигането на политическо решение, заяви Ромпой.

Готови сме, ако обстоятелствата го налагат, да наложим допълнителни санкции на Русия, добави председателят на Европейския съвет. Русия трябва да се обвърже с понижаване на напрежението в Източна Украйна, готови сме за допълнителни насрещни мерки, заяви Барозу.

Според председателя на ЕК Русия трябва изцяло да признае и тясно да работи с новоизбраното украинско държавно ръководство. Г-7 стои зад Украйна, нейното ръководство и граждани, които искат да живеят в свободна и демократична страна, те имат нашата политическа и икономическа подкрепа, заяви Барозу.

Ромпой допълни, че е редно да се отчете проявената от Украйна сдържаност по време на кризата. Украинските власти имат конституционното правото да възстановят реда, а доколкото бяха допуснати инциденти, настояваме за разследване, поясни той.

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 9 години

Sankciite sa dvuposochni poneje evro ikonomikata zavisi mnogo ot rusia ne samo za gaz a i za vsqkakuv vid cenni metali i surovini.da ne govorim che prqkoto uchastie na ruski banki v durjavi kato franciq i germania e ochevidno za vsichki koito sa v chujbina.

11

Анонимен

преди 9 години

V Bulgaria taka e podredena politikata che da nqma kak da glasuvach za svesten chovek.

10

Анонимен

преди 9 години

При положение, че всичкият газ идва от изток, за какво са му на тоя двупосочни връзки? Ако някой може да ми даде рационално обяснение изгодн о за България, нека заповяда. Идеята на двупосочните връзки е русия да продава газа на запада, а ние да си купуваме газ не директно от русия, а от запада. То бива лицемерене, ама чак толкова... Няма да стане. Българските депутати, гласували в европарламента новите закони трябва да се отзоват и осъдят на доживотен затвор. Писна ми да ме продават ***!

fallback