Драгомир Стойнев. Снимка: архив, Булфото

Може би за съжаление на опозицията, която желае поредният проект за България да бъде прекратен, това няма да се случи. "Южен поток" е важен не само за България, но и за Европа. Това заяви пред журналисти в Брюксел икономическият министър Драгомир Стойнев, който разговаря с двама еврокомисари за изграждането на газопровода и за процедурата по отнемането на лицензите на трите електроразпределителни дружества у нас, предаде БТА.

„Представителите на опозицията желаят да саботират проекта "Южен поток", нямам нищо против, за тях сега са важни европейските избори. Те казват, че тези избори са "за" Европа или "против" Европа, а аз казвам, че те са "за" България или България отново да остане само членка, която казва само "да, да, да" и се съобразява с всичко. Искаме да гоним националните си интереси, защото за да бъдеш член на ЕС, не означава само да казваш на всичко "да". Имаме национални интереси, национални политики, национални решения и ги отстояваме“, заяви Стойнев.

Още по темата
По неговите думи българската опозиция е казала на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, че се предвижда приемната станция на "Южен поток" да бъде изградена на над 20 километра навътре в територията на България, а в действителност това щяло да стане на около два километра и това било огромна разлика.

Нормално е за един газопровод, който идва от страна извън ЕС, да има приемен терминал на сушата, в морето няма как да бъде, посочи Стойнев. Няма как трета страна да има достъп до морската част на газопровода, добави той. Така са всички газопроводи от Северна Африка до Европа, така ще бъде и при проектиран газопровод от Мароко до Италия. Морската част на "Южен поток" по нищо не се отличава от действащите и бъдещите газопроводи към Европа, допълни министърът.

Бях доста изненадан от факта, че опозицията в България може би погрешно е информирала комисаря Йотингер за законодателните инициативи в Народното събрание, отбеляза той по повод гласуваните на първо четене от Народното събрание промени в закона за енергетиката.

Може би тяхното желание е отново този проект да бъде спрян, коментира той по адрес на опозицията и "Южен поток". Те с лекота спряха проекта "Белене", сега много искат да спрат и "Южен поток". Това по никакъв начин не отговаря на интересите на страната, заяви Стойнев.

Комисарят Йотингер изрично заяви, че както Русия, така и Газпром е важен партньор за Европа, а също и че този проект е важен за доставките на газ за континента, посочи министърът.

В България приемаме и тълкуваме този проект, сякаш се прави за България. Нищо подобно - България е само една държава, през която минава този газопровод. Виждате, че може би ще започне напрежение между Италия и Австрия относно бъдещите промени в маршрута на проекта. Това ясно показва, че държавите се борят за този проект, заяви Стойнев.

Той добави, че е прочел изследване, според което "едва 16 процента от българските граждани не одобряват проекта" за газопровода. Стойнев определи "Южен поток" като важен от икономическа и енергийна гледна точка.

Разбира се, трябва да се спазва европейското законодателство, само че обясних на комисаря Йотингер, че законодателните промени още не са приети, те бяха гласувани само на първо четене. Опозицията може да предостави свои предложения за второто четене, ще се съобразим с тях, ако са адекватни, допълни министърът.

Стойнев е уверил Йотингер, че България не нарушава по никакъв начин европейската правна рамка. Министърът е предоставил протоколите, подписани между Българския енергиен холдинг и Газпром за сухопътната част от газопровода на българска територия.

Обърнах внимание на комисаря, че изцяло изпълняваме изискванията на ЕК за либерализацията на енергийния пазар. Желанието ни е през 2015 г. да имаме пълна либерализация на този пазар, заяви Стойнев.

Той отчете, че според препоръките на ЕК от миналата година нашата страна е намалила таксите за износ на енергия, студения резерв в областта на производството на ток, отделени са Енергийният системен оператор и Националната електрическа компания.

Тази година ще имаме балансиран пазар и енергийна борса, но догодина трудно ще либерализираме пазара при наличието на дългосрочни договори, посочи Стойнев. По неговите думи договорите с централите от комплекса "Марица" изцяло изкривяват пазара. Не можем да бъдем конкурентни, коментира министърът. Той уточни, че този въпрос е залегнал при срещата му с еврокомисаря по въпросите на конкуренцията Хоакин Алмуня.

Изходът е заедно с ЕК да намерим решение на този проблем, посочи Стойнев. По неговите думи досега ЕК не е била информирана за този проблем. Министърът заяви, че неговото желание и желанието на правителството е да има либерализиран енергиен пазар в България.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase