Снимка: архив, Reuters
fallback

Работниците от България и Румъния най-после имат право да се радват на една от фундаменталните свободи в Европейския съюз - правото да работят и да искат обезщетения за безработица във всяка страна от Европейския съюз, след като отпадна забраната, наложена при присъединяването на двете страни към ЕС през 2004 г. Това обаче може скоро да се промени, пише изданието "Ню Юръп".

Oще по темата

Британският министър на труда и пенсиите Иън Дънкан Смит каза, че правителството работи заедно с още няколко европейски правителства - на Италия, Германия, Холандия и Финландия, за отлагане на правото на обезщетения, които българските и румънските работници могат да поискат, когато се преместят от една в друга европейска страна.

В интервю пред в. "Сънди таймс" Смит каза, че проблемът с имиграцията предизвиква растяща тревога и Великобритания е в групата страни, които заявяват, че това не може да продължава.

"Ню Юръп" цитира изказване на еврокомисаря по заетостта и социалните въпроси Ласло Андор, че работниците мигранти са благодат, а не напаст за британската икономика.

"Не бива да се заблуждаваме, че социалната система на Обединеното кралство е много по-щедра от тази на други страни. Франция, Дания и още няколко държави имат значително по-щедри социални системи", каза Андор пред Радио 4 на Би Би Си. "Работниците мигранти дават принос за системата. Те получават много по-малко под формата на социални услуги или помощи, отколкото дават на системата под формата на принос и данъци", казва той.

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

lili

преди 10 години

I az taka misla ot rodinata nqma po hubavo ako 6te i hlqb s maslo da qm,ot nqkolko godini jiveq v chujbina jiveq s priqtelqmi imame edno dete,po nqkoga mi idva da si vzema drehite i da si doida v BG no horata sa kazali deteto e po napred,misla 4e nqma da moga da se spravq v BG da mu usigorq vsi4ko ot koeto ima nujda.

33

void

преди 10 години

Типично за оях - ще плащаме същите данъци като останалите там, но в замяна ще получим по-малко социални придобивки. Както винаги си мислят, че са по-специални и едва ли не светът се върти около Великобритания. Кога ли Европа ще им посочи вратата...

32

Анонимен

преди 10 години

Шотладия ще ги оправи , като излезе от великобритания , после и единствената окупирана страна в Европа , Северна Ирландия , и тогава няма кой да се интересува от инглезите

fallback