Пламен Орешарски. Снимка: архив, Булфото

За България не е приоритет да се присъедини към Европейския банков съюз, заяви премиерът Пламен Орешарски в Брюксел. Снощи там беше постигнато съгласие за втория му стълб - механизъм за оздравяване и закриване на банки, който ще е отворен и за страните извън еврозоната.

България ще следи внимателно как се развива банковият съюз, но няма да бърза да е сред първите страни, които ще се присъединят към него, стана ясно от думите на премиера, предаде БНР.

„Хубаво е да сме вътре, обаче да ползваме и всички екстри от това, че сме вътре, а когато част от екстрите остават само за страните от еврозоната, няма голям смисъл. Във всички случаи за нас е интересен опитът, все някога ще бъдем вътре, така че следим с особено внимание“, каза премиерът.

Орешарски посочи още, че правителството не си поставя това като приоритет и като нещо, което трябва да стане в кратки срокове.

Както Dnes.bg писа, и лидерът на ПЕС и на БСП Сергей Станишев е на мнение, че страната ни няма нужда да бърза да се присъединява към банковия съюз.

Финансовата и банковата система у нас са едни от най-стабилните в целия ЕС. Отговаряме на по-високи критерии от повечето национални регулации и това се дължи на негативния опит, който имахме през 1996 г., затова в България не настъпи финансова криза в смисъла, в който го изпитаха повечето други страни в Европа, поясни Станишев.

Междувременно премиерът Пламен Орешарски каза още, че България ще е готова да отдели повече пари за отбрана на по-късен етап. Коментарът беше по повод предстоящите в Европейския съвет дискусии за укрепването на европейската сигурност и отбрана.

Банковият съюз се създава в страните от еврозоната. Той трябва да гарантира, че фалиращите банки няма да повличат след себе си икономиката. Главната му цел е да бъдат защитени интересите на данъкоплатците. Ликвидационен съвет ще решава дали дадена проблемна банка ще бъде рекапитализирана или ликвидирана. Правилата на банковия съюз ще бъдат задължителни за 17-те страни от еврозоната. Останалите държави от ЕС, използващи собствена валута, ще могат да се присъединят, ако желаят. Новият банков режим ще влезе в сила от 2016 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase