Хърватия вече е член на ЕС. Снимка: Reuters

Хърватия стана 28-ата страна членка на Европейския съюз днес, двайсет и две години след обявяването на независимостта й от Югославия, последвано от четири години на война.

Хърватия е втората страна от бивша Югославия, която става член на блока след Словения, присъединила се през 2004 г.

Това е първото разширяване на ЕС след присъединяването на България и Румъния през 2007 г., но е белязано от по-слаб ентуасиазъм - следствие от икономическите затруднения както в самата Хърватия, така и в ЕС, посочват агенциите.

Хърватите са изправени пред пета година на рецесия и рекордна безработица от 21 процента и дори президентът Иво Йосипович призна в интервю за Асошиейтед прес, че празненствата не са твърде много, "понеже общото положение не е блестящо".

Въпреки това хиляди хървати, развяващи знаменца на ЕС и Хърватия, се събраха да отпразнуват събитието на централния площад в Загреб и в цялата страна, предаде АП. В Загреб пред чуждестранните лидери беше изнесена богата концертно-артистична програма до полунощ, когато фойерверки и изпълнение на "Ода на радостта" на Бетовен - химна на ЕС - отбелязаха официалното влизане на Хърватия в блока.

"Ние сме тук в тази историческа нощ. Ваше бе желанието да се присъедините към ЕС и вашата усърдна работа направи това възможно," заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу пред хилядите празнуващи на площада в Загреб, като ги приветства на английски и хърватски, предаде ДПА.

Премиерът Зоран Миланович се спря на "новата роля" на Хърватия в региона и към страните, с които е била в конфликт - Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина. "От нас зависи да протегнем ръка на тези страни /и да им помогнем/ в адаптирането към европейските критерии," каза Миланович.

Президентът Иво Йосипович подчерта, че Хърватия е вече "напълно приет и равнопоставен член на най-успешния съюз на европейските държави, съществувал някога."

От днес се премахват митническите пунктове на границата на Хърватия със съседките й от ЕС Словения и Унгария, а табелите и знамената на ЕС са поставени по границите с нечленуващите в ЕС Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна гора.

Присъединяването на Хърватия към ЕС беше предшествано от седем години на мъчителни и често непопулярни реформи в рамките на преговорите й за членство, започнали през октомври 2005 г. Тя предаде над десетина хърватски и босненски хърватски военни и политически лидери, обвинени във военни престъпления, на трибунала на ООН за бивша Югославия в Хага. Продаде корабостроителници с богата традиция, но дълбоко задлъжнели, и започна борба с корупцията по високите етажи на властта, в която бившият хърватски премиер Иво Санадер бе изпратен в затвора.

Присъединяването на Хърватия беше усложнено и от разногласия с членката на ЕС Словения, отнасящи се до граничен спор за морската граница в Пиранския залив и до дълг на фалиралата Люблянска банка към Хърватия. Словенският парламент все пак ратифицира в началото на април присъединителния договор на Хърватия с Европейския съюз.

На вечеря с чуждестранни и местни гости премиерът Миланович вчера отхвърли твърденията, че влизането в ЕС е като качване на потъващ параход заради икономическите проблеми в Хърватия и блока.

"Присъствието на всички вас ме изпълва с гордост и ме вдъхновява да вдигна тази чаша с все по-силната увереност, че тя е наполовина пълна, а не наполовина празна," каза премиерът, вдигайки тост по случай знаменателното събитие.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase