Снимка: Reuters

Или ще приемете нашите условия, или не гарантираме, че еврото ще оцелее. Така звучеше посланието на шефа на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу към правителствата от еврозоната при представянето на нови правила, които ще направят зависимо от Брюксел съставянето на бюджетите в страните, използващи общата валута.

"Без по-строго управление, по-силно сближаване и по-строга дисциплина ще бъде трудно, ако не и невъзможно еврото да оцелее", заплаши Барозу.

Той предупреди, че европейската икономика изглежда по-вяла от всякога, че несигурността и липсата на доверие се засилват, а рисковете се увеличават дори в сравнение с началото на годината.

Затова еврокомисията реши да предложи контрол върху държавните финанси на 17-те в еврозоната.

По-специално се предлагат две нови регулации, които ще се отнасят до съставянето на бюджетите и до узаконяването на мониторинга в държави, за които действат спасителни програми и които получават помощ за стабилизиране на бюджетите си отвън.

Първият регламент предвижда Европейската комисия да проверява националните сметки и ако не ги одобри, да поиска от парламента на съответната държава да промени бюджета, дори ако той вече е приет.

Проектобюджетите ще се инспектират и от останалите държави от еврозоната в рамките на Еврогрупата, преди да бъдат одобрени от местните власти.

Предвижда се въвеждане на график за подаване на проектобюджетите в Брюксел и общи правила за съставянето им, като правителствата ще бъдат задължени да поръчат независима макроикономическа прогноза за състоянието на приходите и разходите и стабилността на държавните финанси.

Предлага се създаването на независими фискални съвети, които да наблюдават и контролират изпълнението на бюджетите.

Новата разпоредба дава право на Европейската комисия да санкционира финансово правителства, които не следват нейните препоръки за бюджетна дисциплина.

Втората разпоредба, предложена днес, се отнася до държавите с висок дълг, надвишаващ лимита от 3%, както и до тези, за които действат спасителни програми.

За тях се предвижда система за контрол, който се засилва в зависимост от степента на трудност, която изпитват. Еврокомисията и Европейската централна банка ще имат достъп до всяка информация, която ще им позволи да преценят степента на риска, който проблемните държави представляват за останалите.

Основният критерий за включването на държави в списъка на "лошите" ще е до каква степен техните проблеми застрашават другите държави от еврозоната, заяви комисарят, отговарящ за еврото, Оли Рен.

Еврокомисията ще може да издава предписания на такива страни за мерки, които да предприемат, за да регулират бюджетните си баланси. Всяко неподчинение на Брюксел ще се наказва със засилване на контрола от страна на евроинституциите и Еврогрупата.

Барозу сложи на масата и предложение за три варианта за еврооблигации, които сега ще се обсъждат от страните членки и ако се постигне съгласие, може да бъдат реализирани след 2013 г.

Те предвиждат компенсиране на целия държавен дълг на всички страни от еврозоната, 60 на сто от дълга на всички страни или по-малка част от дълга за част от страните от еврозоната.

Комисията избра да не прави законодателно предложение за емитиране на еврооблигации заради категоричното противопоставяне на тяхното въвеждане от водещата европейска икономика - Германия.

Попитан как ще се справи с германския отпор, Барозу каза, че изострянето на кризата вече е принудило много правителства да смекчат позициите си срещу новия финансов инструмент, на който в Брюксел гледат като на последно оръжие за справяне с дълговата криза в еврозоната.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase