48

Анонимен

преди 5 години

Врабчетата може да са мерило за статута и урбанизацията,но нямат това значение за София,както прословутите гугутки,които не намаляха,а просто изчезнаха вкупом мистериозно.Тази търсачка Гугъл ще я сменявам в най-скоро време-питам за гугутки,излиза ми за врабчета......

47

фифи

преди 6 години

До НаблюдателСинигера е от семейство "врабчови"!!

46

Анонимен

преди 6 години

Чесно да кажа не съм виждала врабчета от 2години в Бургас. Много ми липсват😞😭

45

анонимен-2

преди 7 години

До АнонименЗа сведение белите мечки не спят зимен сън.

44

Анонимен

преди 7 години

нарастващата популация на соколи им .... майката.както и на гълъбите.скоро очаквайте и те да изчезнат.ако не се разреши лов на соколо за намаляване на популацията им нищо няма да остане

43

Анонимен

преди 7 години

Наскоро бях на село и спах на отворен прозорец. Преди години цяла нощ птиците се скъсваха да пеят. Сега е мъртвило. В алчността си за евросубсидии земеделците разораха синурите и пътищата между нивите. Където имаше храсти се изкорениха и изораха. Като прибавим торовете и пръскането къде да живеят птиците и от какво да се хранят? Да се види врабче на село е рядкост. Има само малко гугутки. Свраките и гаргите също са на изчезване. В градовете врабчетата изчезват вече 10г.

42

Анонимен

преди 7 години

Врабчетата намаляват, скоро ще изчезнат .... и всичко това от как селяните дойдоха в София !Остави че дойдоха, ами станаха и "експерти" ? А селянин експерт ....

41

valenty

преди 7 години

Изчезнат ли врабчетата ще ни налазат гъсеници и насекоми. Преди много години се е случило в Канада и после са се мъчили да върнат популацията им, заради това, че листата на дърветата били изяждани от вредители.

40

Parcuc

преди 7 години

Даже и две чайки край Суходолското язовирче, който иска да вярва, изобщо не знам какво правеха там :)

39

Parcuc

преди 7 години

При нас има гълъби, врабчета, гарвани, свраки, други пойни птички, от няколко години се завъдиха и соколи, виждал съм и в последните 2 години щъркел. Овча купел, София.

38

Наблюдател

преди 7 години

За сведение на този дето е написал материала на кадъра е синигер а не врабче! Основната причина да изчезват врабчетата е настанилите са масово врани, които им ядат яицата.... това пък за сведения на "експерта".

37

в София

преди 7 години

Ние от години храним врабчетата, които се навъртат около къщата ни с хляб и разни зрънца, като понякога се купуват специално. Не струва много, а удоволствието да ги слушаш е голямо. Храната я слагаме на едно дърво в хранилка, направена от голяма пластмасова бутилка от вода. На високо, така че да не стават лесна плячка за котките. Идват и др. птички. Поне можем да ги храним. Нека повече хора да се грижат за тези птички, защото когато изчезнат, ще ни липсват.

36

Анонимен

преди 7 години

за сметка на това, тъпанарите се увеличават

35

Анонимен

преди 7 години

До да (#1)Неколкократно увеличеният градски шум през последните години е доста по-вероятна причина от уличните котки.

34

to

преди 7 години

sled ne dalgo pri takova upravlenie ihoata shte izcheznat

33

Реалист

преди 7 години

Снимката не е на врабче.За СофияБеше време, когато врабчетата и гугутките бяха много, а гълъбите малко.Сега наистина малко останаха врабчетата и то от доста време, примерно от около 20-25 години.Гугутки все още има в София, но намаляха много в последните 20-25 години.Гълъбите според мен също намаляха в последните години, когато се появиха едно големи черни птици. Не знам дали са само врани или има и други. Враните завладяха вече София и околностите й и скоро тук няма да има и гълъби.

32

Направете хранилки

преди 7 години

Живея близо до Женева.Когато ми се наложи да отида в града по някакъв повод задължително посещавам откритите баничарници.Не рядо ортаци на масата вътре ми стават врабчетата.Не се плашат от човека .Те са навсякъде и нито веднъж не съм видял умряло врабче.На всякъде има хранилки за врабчета.Дори децата в двора имат храника специално за врабчета.Толкова ли е трудно в България да се направят хранилки за птици.Вместо да кълват третирани с препарати треви буболечки.Иначе сме силни по констатациите.

31

Анонимен

преди 7 години

Преди години е имало 5000 бели мечки...днес са едав 800. канибализмът вече не е нещо непознато за тях. Зимата на северния полюс преди е траела 8 месеца, а сега - 6 и те не могат да се напапат достатъчно, за да съберат мас, че да изпаднат в зимен сън затова ядат каквото им падне и стват раздразнителни.Всичко това е вследствие от промяната в озоновия слой- пряка намеса на човека.

30

Жоро

преди 7 години

тия гарги и огромин охранени гълъби са като някакив лешояди. виждали сем гълъб да се храни с труп на друг гълъб.... Пред 25 години гълъбиет не бяха толкоз едри, вижте какви гуши имат и колок смели станаха...ама то оцеляват най-адаптивните, колкото по-агресивни стават хората, толкова по-агресивни стават животните....

29

Жоро

преди 7 години

В Лозенец вече гугутки няма....а навремето беше пълно с тях...обаче се напълнихме с врани и гарги, които нападат хора, когато времето рязко се променя. като в "Птиците" на хичко. Баща ми също са го нападали, но той е имал чадър да се защити. нападали са и жена с малко дете и тя е с огромни наранявания, детето също. Огромни гълъби направо кацат на котлона ни, на балкона.