22

21

преди 10 години

Наложи се да замествам родителите на мои внуци около месец.И си спомних за стихове на Н.Вапцаров "а моят народ работи,живее,умира както в дълбоката ера".Учителите си "изпяват" урока,а за учениците остава "зубрене-възпроизвеждане".Нищо и никакъв помен няма от мислене,интерактивни методи,комуникативност и пр.Несвършената в училище работа се допълва от частни уроци.Учителите нямат съвременна подготовка,а новите демократи отхвърлиха приемствеността като принцип,защото и те са на ниско ниво.Жалко!

21

Анонимен

преди 10 години

Сравняваме ябълки с круши. Да не мислите, че тези деца седят на чинове по цял ден, обр. процес е организиран по съвсем различен начин, спорт и др. занимания. Децата не седят по 30-40 мин на чин и после да получават забележка, че се въртят и са лоши, много от обученията са свързани с игри, движение, а не сухо преподаване, като в БГ.Дори чиновете са в кръг, за има комуникация, а не децата да си гледат гърбовете и да пол. забележка - "Върти се час".Толкова сме изостанали, направо неспасяеми.

20

?!?!?!

преди 10 години

Никакво целодневно обучение! Няма нито един позитив малките деца да висят в една затворена класна стая по чиновете повече от 5 учебни часа! У нас няма дворове и салони като хората, няма организация на друг тип организиране на времето, прекарано в училище, освен стайопрестой. За нищо по- вредно от нашенската представа за "целодневно обучение" не мога да се сетя.

19

1

преди 10 години

До МунчоЕ, като е тай, да закриваме училищата, щом от тях нищо не зависи. Поне пари да се не харчат излишно.

18

10

преди 10 години

Образователната система днес е една машина за промиване на мозъци!

17

Мунчо

преди 10 години

Истината е че всичко зависи от семейната среда и колко се занимават родителите с детето си. Всичко друго е функция на това.

16

...

преди 10 години

Боже, кога ще се намерят журналисти, които са професионалисти?И колко седмици почиват нашите ученици, в крайна сметка? За кои ученици си говорим? Кого сравняваме? Първолаци със средношколци? А останалите почивки по време на учебната година по държави сравнихте ли?Нито информация сте дали като хората, нито анализ сте й направили. Не виждам защо сте се морили да пишете излишно. Или то не е умора. Пускате си пръстите- каквото напечатат.

15

Реформа?

преди 10 години

Защо не минем на 3 срока: от септември до юли с ваканция през август и почивки по Коледа/НГ и Великден? Целодневно обучение за началния курс, 5 часа в основното училище и 6 часа в гимназията. Мнения?

14

?????

преди 10 години

от 1.07 до 15.09 са 10 седмици. Кой почива повече?

13

Анонимен

преди 10 години

Поредната неграмотна кокошка избягала от околовръстното и заменила едни срамни въшки с други. Срам ме е от сънародниците ми.

12

Анонимен

преди 10 години

"Успехите зависят от качеството на образованието, а не от броя на часовете! ... В Европа .... в завод на Тойота работят на 6 часов работен ден, имат по-добра производителност и вземат с 20% по-високи заплати!"Номер 4, напълно те подкрепям. Човек трябва да се стреми да си върши работата бързо и качествено, а не просто да стои и да чака да мине 8-часовият работен ден без да свърши работа за 2 стотинки. Защото във втория случай се получава точно "Ти ме лъжеш, че ми плащаш, аз те лъжа, че работя"

11

Анонимен

преди 10 години

До РОДИТЕЛЯвно си от тези дето всичко им пречи. Познавам свестни хора слушащи чалга, а без компютри забрави за образование и развитие. Дай да счупиме компютрите - те ще почнат да четат книги повече (не ги е срам!), дай и книгите да изгорим та децата да останат *** като родителите си.

10

Студент

преди 10 години

Както е написал Номер 4: "Успехите зависят от качеството на образованието, а не от броя на часовете! А ние сме много назад в това отношение!" До скоро бях ученик, мога да кажа, че няма как да има качествено ниво на образование, като учебниците са под всякаква критика, остарели, пълни с грешки и най-лошото - представени на такъв език, че са безинтересни и остават неразбираеми за учениците. Като прибавим и факта, че част от учителите са срам за професията си, няма как ... трябват здрави реформи!!!

9

Анонимен

преди 10 години

"Латвийските тийнейджъри, които вече се радват на лятото, не ходят на училище по 13 седмици. В Италия ваканцията е между 12 и 13 седмици. За България учебната година започва на 15 септември. Финландците почиват между 10 и 11 седмици; Исландия, Португалия, Испания и Ирландия разполагат с 12 седмици, а Норвегия и Полша - с около 8." - Пример за нихилистична журналистика - кое е по голямо? Зеленото или мокрото? Спрях четенето до тук...

8

аз

преди 10 години

Баси глупавата статия

7

Анонимен

преди 10 години

образованието и възпитанието на децата не започва и не свършва само с училището..... Много често чувам от майки, че децата им стоят само пред компютри и таблети.... ами те 3-4 годишни няма как да излезнат сами навън....

6

Анонимен

преди 10 години

Многото часове са признак за опит на контрол над децата. Да са цял ден в "детския комбинат" както пише в книгата Момо. Детската креативност и предприемчивост се развиват в играта и свободното време, но не пропиляно пред телевизора и безмисленото висене пред компютъра.

5

Любител

преди 10 години

Че аз като ходех на даскало,пак си почиваш разбирииш ли ...

4

овчарин

преди 10 години

Тука не ни трябва много учение, нали ще работиме като овчари... Нали така рече Тиквата...

3

СТРОГ

преди 10 години

И ТРЯБВА ПОВЕЧЕ ДА ГИ ЛОМЯТ В УЧИЛИЩЕ,ДА ИМ ДОЙДЕ АКЪЛА В ГЛАВИТЕ ПРОСТИ И ГЛАМАВИ