84

демос

преди 12 години

Ще клекнат и управляващите банкерите , комунистите ,на които са банките.Ножа опря на кокала.Народа е ОКРАДЕН и ако не му се върнат парите ,ще има подобие на арабската пролет в български вариант.Дано тъпите крадливи кратуни осъзнаят на къде вървим икономически.Дянков като,че пръв осъзнава каква е икономическата,политическата и психологическата ситуация в момента.Отворете икономическите досиета на кредитните милионери,за да видим кои са банкерите,Хърсевци и др.

83

бренеке

преди 12 години

Не съм икономист но мисля,че Дянков е прав.Известно правило от практиката е,че парите трябва да правят пари,т.е.да работят за бизнеса.В момента хората са на дъното.За 23 години с разни схеми големите играчи обраха парите на хората и резултата е очевиден-фалити на по-дребния бизнес,съкращения,борса,бедност.Обикновения човек не може да участва и в Европроекти, поради липса на средства за самоучастие и поради високи непредвидими лихви от банките.В крайна сметка банките и олигарсите са лихвари.

82

Анонимен

преди 12 години

В белите държави теглиш заем за да финансираш нещо и знаеш какво дължиш и никоя банка не би посмяла да се изгаври с теб да ти вдигне вноската без да има всеизвестна основателна причина. Т.е. договора за кредит носи отговорности и за двете страни банка-клиент. В България ако ще сме равностойни на банките значи да отидем при шефа си и да му кажем "без значение от финансовото състояние на фирмата от другия месец ми вдигаш заплатата с 20%"

81

Анонимен

преди 12 години

Идеята е добра - не да се намалят лихвите, а да се формират по ясен и предвидим критерий. Обаче как би го допуснала банковата мафия - в момента е пълен произвол с лихвите и договора за кредит е всъщност едностранно ангажиращ документ за кредитополучателя, банката е напълно свободна да прави каквото сметне за необходимо за да изтиска още към вноските. А ипотечните кредити трябва да им сменят името на "договор за доживотно робство" към чужди господари и без никаква защита от собствената държава.

80

Анонимен

преди 12 години

Виждам, че болшинството спорите за лихвените проценти на банките. В лева, кредитите са доста скъпи (12+% на година). В евро са 7,5-8%. За пример кредитите на Райфайзен и Уникредит Булбанк. Така че ако на някой му трябват пари, има ги и то достатъчно евтино.

79

Анонимен

преди 12 години

Никого не защитавам. Просто казвам какво е положението. Иначе съм "ЗА" ниски лихви - ниски лихви по кредити освобождават ресурс в тези които има кредити. Насърчава се тегленето на кредит за инвестиране. Ниските лихви по кредити водят до ниски лихви по влогове - ако ливхите по кредити паднат до 4-5% то по влоговете падат автоматично до 2-3% - толкова е и инфлацията и няма нужда от данък по лихвите за да прецени човек че реално ако ги държи в банката - губи. Тоест ще е по изгодно да си купи нещо с тях. Така ще се стимулира потреблението. Реално данък "лихва" може да има ако месечната доходност от лихвата надминава една минимална заплата - иначе е "пресоляване на манджата". Държавата може да дотира плащането по банков път като ти връща 1% но в края на годината(ако си физическо лице на трудов договор) - дефакто тя ще спечели доста повече защото така не могат да се крият доходи и обороти, а банките ще получат допълнителни оборотни пари, което пак може да свали леко лихвите

78

П.Петров

преди 12 години

Има банков картел ! Очевадно е! Въпросът е какво може и какво трябва да направи държавата за да го разтури. Защото тълпата и да драсне клечката на банките, на банкерите няма да им пука, защото почти всички са в офиси под наем.

77

П.Петров

преди 12 години

Когато една фирма пише оферта тя не взема пари от желаещия да направи покупка. "Тя трябва да се плаща от този, който има интерес" - Банката има не по-малък интерес да даде кредит, все пак печалбата под формата на лихва ще е за банката. Осен това банката е тази за която е най-важно кредитът и плащанията по него да се обезпечени. Следователно заинтересования от разглеждането на документите при кандидатстване за кредит са именно банките и те трябва да поемат всички разходи по него.

76

Анонимен

преди 12 години

90,навървил си едни да ти се чуди човек на кого позицията защитаваш!Банките в Европа с ниски лихви-те какво там икономиката по малко рискова лие.Имам предложение-данък върху лихвите на влоговете-това е въведено в някои държави от Европа,справедливо е .

75

Анонимен

преди 12 години

Съмнителни,колко да са съмнителни-колкото начина по който се увеличават лихвите ли!Банкерите не са съмнителни мерките на Дянков съмнителни-прости хора.

74

!!!!!

преди 12 години

Прах в очите. Държавата свърши доверието и парите. Искат да барат други пари и за да залъжат хората им приказват за малки лихви.

73

До 83

преди 12 години

83,защо само банкерите?Освен банкерите има толкова много за бесене, че вероятно и аз и ти сме в същия кюп.Май само децата и пенсионерите не са за бесене.

72

Анонимен

преди 12 години

PRAVILNO VIDQHTE KAK SE DARJI NAGLO HAMBURCUMQN LI BESHE KAKAV BESHE NEZNAM NQKAKAV NAREDEN TIP

71

venceremos

преди 12 години

Да избесим банкерите , кво ще кажете?

70

Анонимен

преди 12 години

Цялата работа е за да може ГЕРБ да си повдигне западналия рейтинг и баламите налапах въдицата. Никъде по света не се правят подобни малоумнщини. Звуяат красиво, но на практика хич ги няма.

69

49142

преди 12 години

Ами по логиката на банките нека всички хлебопроизводители се съберат и направят хляба 10лв. , никъде не е написано , че си задължен да купуваш хляб. Като ти е много скъпо няма да взимаш.

68

явертъ

преди 12 години

Съгласен съм, че не са еднакви, но дори и като сложиш- country risk, counterparty, currency risk(който би трябвало да е нула, защото сме с валутен борд), разходите по обслужването пак 14% е много, не се в Африка, а в Европейския съюз. А финансовата политика на герб се възприема добре от кредитните агенции.

67

PD

преди 12 години

Цялата българска икономика е в капан, обратна спирала. Определено нещо трябва да се направи. Писна ми да слушам глупости как нещата не могат да станат. Ако Дянков има идея нека пробва. Парите трябва да имат пълен цикъл и да минават през пазара на стоки. В момента пазара страда от липса на пари. Консумира се само най необходимото, което е пагубно за икономиката. За да превърти икономиката всички субекти трябва да поемат своя тежест. Иначе отиваме в натуралното стопанство.

66

До 75 явертъ

преди 12 години

75 явертъ,не ни манипулирай!Икономическите реалности в България не са като в държавите, където се формира индекса EURIBOR. Може би и 14% са малко, не че на мен ми харесва, но такива са реалностите в България. Едно от нещата е, че ние сме доста рискова икономика силно зависеща от капризите на правителството на ГЕРБ, а то не се отличава с особени способности.

65

Анонимен

преди 12 години

Досега симеон дянков предложил ли е нещо смислено за вече 950 дни откакто ГЕРБ спечели изборите през 2009-та. Цялата му дейност винаги досега води до по-лошо.