138

Анонимен

преди 1 месец

До 136 - а кой говори за частни фондове? НОИ също може да менажира личните партиди на хората. Българинът е пословично мнителен - сакън някой да не го обере. Нищо, че най-големите пенсионни фондове в света са именно частни и досега не съм чул, че някой пенсионер на запад да е изревал, че са го обрали. Напротив - тези фондове са едни от най-големите инвеститори на борсата и в държавни облигации, носещо добра доходност на вложителите си.

137

Шварц

преди 1 месец

Долннна сссган експерта дето ги дрънка тия глупости и редакторът на статията трябва да увиснат на въжето държаввввни изменнициии

136

Анонимен

преди 1 месец

При държавната пенсия има утвърдени практики, правила и принципи и колкото и политиците да се стремят да ги нарушат, все пак тези правила си действат. Не може да се каже същото за личните пенсионни партиди в частните фондове, където има наливане на пари в каца без дъно, изтичаща в джобовете на мутрите.

135

от Мога да се съглас

преди 1 месец

Исках да кажа: това нещо "лична партида"

134

Анонимен

преди 1 месец

До До 121 - Ха ха ха, ти защо пишеш наобратно това, което е написал 121 и си мислиш, че трябва да стане така? Мутренските снахи обикновено не работят, а на професорските кариерата им е осигурена.

133

Анонимен

преди 1 месец

Аз смятам, че е крайно време в България бъде даден право на избор - искаш ли да се осигуряваш в НОИ или искаш да правиш това в частен фонд, или дори изобщо да не се осигуряваш. Престъпно е да ни се отнема правото на избор и разни бюрократи да се разпореждат с нашите пари!

132

Анонимен

преди 1 месец

Разходо-покривната пенсионна система засега е най-справедливия вариант. При личните партиди внасяш и не знаеш дали като станеш пенсионер ще получиш нещо и ако получиш, дали ще ти стигне поне за храна.

131

Анонимен

преди 1 месец

Мога да се съглася да няма държавна пенсионна система, но само при условие че се гарантира нулева инфлация поне за 100 години напред. Това нещо "лична партите" спокойно може да бъде банковата ми сметка. Така тези, които работят по т. нар. "фондове" ще бъдат освободени като ресурс да работят например там, където има недостиг на раб. ръка.

130

Анонимен

преди 1 месец

НОИ не е в фалит, както ни се внушава. НОИ извършва социални плащания, сумите за които трябва да идват от бюджета, а не от пенсионните ни осигуровки.

129

От 125

преди 1 месец

Затова е най-справедливо да има лични партиди. Защото повечето колеги, които направиха свободни докторантури, пишейки дисертациите си след работно време, създадоха семейства по-късно, едва след защита на дисертации.Но през това време живееха при родителите си и така не е трудно да си правиш голяма осигурителна вноска. Иначе е несправедливо - работиши своята работа, и тази на връзкарката мързелана, но тя е с по-висока заплата и затова осигурителният й принос е по-голям, без да си е мръднала пръст

128

Анонимен

преди 1 месец

До 124, най-ценното в една икономика е знанието. В България има създадени организации от типа на БАН, в които се назначава според приятелско-роднински връзки. Феодалните старчета назначават децата си без последните да имат какъвто и да е принос. Просто е хранилка на определени фамилии и нищо повече. Имам надеждата, че чрез ИННСАЙТ и подобни този модел ще се счупи и изхвърли. По индекс наука сме на едно от последните места. Няма да говорим дори за качеството на "научните разработки"!

127

Анонимен

преди 1 месец

До Анонимен 118, изобщо не разбираш за какво пишеш! Не заслужаваш повече внимание! Поне прочети малко и после пиши!

126

Анонимен

преди 1 месец

При държавната пенсия ние напрактика сме зависи изцяло от политиците, те решават колко пари ще получаваме, няма отвърдени практики, правила и принципи. Днес някой велик вожд ще е ларж и ще ви даде голяма пенсия, ще вкара държавата в дългова криза, накрая ще дойде правителство което ще е притиснато от финансовата ситуацията и пенсията ви автоматично ще бъда съкратена на половина, защото пари няма.

125

До Анонимен 118

преди 1 месец

Осигурителният принос не винаги зависи от волята на вносителя. До немного отдавна само държавата е определяла каква да бъде пенсионната вноска. Ти работиш за двама, снахата на шефа ти мързелува и идва на работа само във вторник следобед, но след отпуската й по майчинство са й спретнали един докторантски конкурс, а 5 години след защитата на дисертация, която някой друг й е написал, я правят доцент. През това време тя си е гледала детето и е ходила на фитнес, а ти си правил свободна докторантура

124

До 121

преди 1 месец

Подкрепяш, с надеждата да стават все по-малко институции от вида на БАН, където е знаещи, можещи и упорито работещи имат по-бързо кариерно развитие и по-добро заплащане, в сравнение с неможещи, незнаещи и неработещи, които обаче имат здрави фамилни корени в средите на сегашните политици. Трупаш публикации, имаш реални приноси и поне една монография, пенсионираш се хабилитиран, а твоя мьекаща малограмотна състудентка, но мутренска снаха, не може и Главен асистент да стане на 58 години. Защо?

123

Анонимен

преди 1 месец

Така наречена пенсионна система на Бисмарк, всъщност в икономическата наука се нарича разходно-покривна пенсионна система. Въпросната система е замислена и успешно приложена в общества с растяща демография и сравнително къса средна продължителност на живота, защото при нея принципа е че работещите активни хора, плащат издръжка /пенсия/ на пенсионерите. Днес обаче този модел води до фалит на пенсионната система, например НОИ е в перманентен фалит и се налага бюджета да му покрива огромния дефицит

122

Анонимен

преди 1 месец

Няма такова нещо като: " ... фундаментална несправедливост - хора, които цял живот са скатавали да получават част от парите на съвестните спестители ". Първо парите не са техни, а са пенсионни осигуровки на работещите и второ всеки си получава пенсия според осигурителния му принос.

121

До Анонимен 116

преди 1 месец

Подкрепям те, с надеждата да стават все по-малко институции от вида на БАН, където е често явление знаещи, можещи и упорито работещи да имат по-тромаво кариерно развитие и по-ниско заплащане, в сравнение с неможещи, незнаещи и неработещи, но имащи здрави фамилни корени в професорските семейства. Трупаш публикации, имаш реални приноси и поне една монография, но може да те пенсионират без да се хабилитираш, а твоя мьекаща малограмотна състудентка, но професорска снаха, е станала доцент още на 38 г

120

Анонимен

преди 1 месец

Средната продължителност на получаване на пенсия за стаж и възраст при жените е 27,5 години, а при мъжете 21,4 години, показват данни на НОИ. Тук става въпрос за хора, които са работили в условията на трета категория труд, а не за миньори и летци, които се пенсионират по-рано. Това е за 2022 година.

119

Анонимен

преди 1 месец

Личните партиди ще спестят една фундаментална несправедливост - хора, които цял живот са скатавали да получават част от парите на съвестните спестители. Освен това те позволяват унаследяване и липса на ограничения колко да се спестява в тази сметка. Човек може да се пенсионира когато си поиска, ако е събрал добра сума в сметката си, без държавата да му държи сметка. Освен това, политиците рязко ще изгубят лост за влияние над пенсионерите, който се използва на всички избори.