Снимка БГНЕС
fallback

Падна и последната пречка за гражданите на Европейския съюз да придобиват земеделска земя в България.Това стана 17 години след приема ни в ЕС, след като съдът в Люксембург отмени и последното ограничение.

Всички пречки за това трябваше да отпаднат още през 2014 г., но вместо това, с промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) в разрез с Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС) държавата постави нова бариера, пише "Лекс". Това стана с приемането на текст в ЗСПЗЗ, който предвижда: „Право на собственост върху земеделски земи могат да придобиват физически или юридически лица, които са пребивавали или са установени в Република България повече от 5 години“. Това правилото не се прилагаше само при наследяване по закон.

В четвъртък обаче Съдът на ЕС постанови, че европейските норми не допускат "правна уредба на държава членка, по силата на която придобиването на право на собственост върху земеделски земи, намиращи се на нейна територия, да е обусловено от изискването придобиващият земя да е пребивавал повече от пет години в тази държава членка“.

До днешното решение на СЕС се стигна заради преюдициално запитване от Районния съд в Бургас. То е по дело на австриец срещу сина на негов приятел българин за три ниви в бургаско.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

194

аььаьаьааь

преди 3 месеца

Спокойно, Българската земя винаги е била жадна за кръв. Просто скоро не е била поливана много и ще трябва много Еропейска кръв.

193

Заспалисме

преди 3 месеца

След като може депутати,министри и пр.да са поданици и на друга държава и след,като всички са казали на управляващи и парламент,че НЕ СТАВАТ,но само в нашите очи а те ще си продължават да безчинстват докато...."Свят-светува 80325 епизод",защо да не се даде земята на чужди интереси.Споко ! Има още за даване ! И докато ние спим някакъв странен вечен зимен сън....така ще е !Докато.."Свят-светува...епизод.."

192

Анонимен

преди 3 месеца

На ви Шенген

fallback