Снимка БГНЕС
fallback

„Булгаргаз“ предлага по-ниска цена на природния газ от февруари. Синьото гориво да поевтинее с 6% от следващия месец, предвижда заявлението на държавното дружество. Ако няма резки промени на газовите пазари и предложението бъде одобрено от регулатора, цената ще се понижи до 73 лв. за мегаватчас без ДДС.

Това ще бъде второто поевтиняване за последните месеци, след като за януари понижението беше с малко над 11%.

През следващия месец в цената на „Булгаргаз“ влизат количествата по дългосрочния договор с Азербайджан и закупени чрез търгове втечнен природен газ. Предвидено е да се използват и количества от газохранилището в Чирен. От дружеството съобщават, че на този етап все още няма съгласуван график за 2024 г. за добив и нагнетяване на природен газ в Чирен.

Изчисленията на „Булгаргаз“, които предвиждат поевтиняването от 6%, са към 10-о число на този месец и обикновено се променят до датата (1 февруари), когато компанията ще внесе окончателното си предложение и Комисията за енергийно и водно регулиране ще ги одобри (КЕВР).

Сега към останалите фактори, които влияят на цените, ще се прибави и изострянето на конфликта в региона на Червено море, тъй като още от края на миналата година част от танкерите с втечнен природен газ започнаха да избягват този маршрут. Според анализатори това ще забави и оскъпи доставките.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

от ЮАР

преди 3 месеца

И още нещо - тролетариатът много се пенеше, че втечненият газ бил по-скъп. Ами не е вярно. Тръбите са с дебелина от 32 до 40 мм кована Манесман стомана (безшевни, която технология все още Руснаците не владеят, както и нямат тяхно оборудване за полагане на подводни тръби, а все е Западно). Плюс огромни турбини Сименс, които да подават газа. При втечнения газ има специални танкери и системи за регазификация на брега. Вече зрели технологии. Газ може да идва от Австралия и не е скъпо.

6

от ЮАР

преди 3 месеца

Газ, петрол и пр. суровини има навсякъде по света в изобилие. Западът хубаво направи, че изрита Русия от своя пазар, понеже Руснаците го използват за политически цели и натиск. Свободният Пазар, Частната Инициатива и Личният Интерес, както и Невидимата Ръка на Пазара са огромни съзидателни сили и създават огромно богатство, много по-големи, отколкото каквато и да било държава. Търсене и предлагане има и без Русия. На Запад дори не са усетили отсъствието на Руски газ. Идва от много места.

5

Анонимен

преди 3 месеца

Кога точно ще умрем от студ без газ от Газпром? Питам Радеф, Копейкин, Нинкова и всички останали боразани на кремъл..

fallback